
28 stycznia, 2022
Charakterystyka typów skóry – typ podstawowy – skóra tłusta i mieszana
Dzień dobry!
Czas na kolejny wpis z cyklu dotyczącego rodzajów skóry. W poprzednich wpisach mogliście i mogłyście przeczytać o skórze normalnej oraz o skórze suchej. Dziś przedstawię Wam informacje dotyczące skóry tłustej oraz mieszanej. No to zaczynamy 😊
Skóra tłusta wiąże się przede wszystkim z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych, a więc objawia się nadmiernym łojotokiem, a także rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych, co potocznie nazywane jest rozszerzonymi porami. Łojotok może występować na skórze całej twarzy, a także w tzw. rynnie łojotokowej na plecach czy okolicach mostka oraz na skórze głowy.
Źródło: https://unsplash.com/photos/fvInY-Gh7sc
Przyczyn takiego stanu może być wiele, najczęściej nadmierna praca gruczołów łojowych związana jest z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, przede wszystkim z nadmiernym produkowaniem androgenów czyli tzw. męskich hormonów płciowych, a także hormonu wzrosty, insuliny czy prolaktyny. Zaburzenia hormonalne dotyczą każdego z nas w momencie dojrzewania, stąd też przeważnie wtedy zaczyna się przetłuszczanie się skóry.
Do innych przyczyn zalicza się stres i co się z tym wiąże – nadmierną produkcję koryzolu, czy niedobory witamin (takich jak B3, biotyny czy E). Również nieprawidłowa dieta ma wpływ na nadmierną produkcję łoju, a także zaburzenia pracy układu pokarmowego. Temat ten nie jest wcale taki prosty, gdyż u każdego i każdej z nas inny pokarm czy grupa pokarmów będzie miała niekorzystny wpływ na skórę. W przypadku łojotoku najczęściej wymienia się czekoladę i inne słodkie przekąski, kakao, owoce cytrusowe, ostre przyprawy oraz nabiał, jak również używki czy picie zbyt małej ilości wody. Jednak należy pamiętać, że wpływ diety na skórę nie jest jednoznaczny i zawsze wymaga podejścia indywidualnego. Przyczynę stanowić może również nieodpowiednia pielęgnacja (zbyt częste złuszczanie naskórka, lub brak złuszczania, stosowanie zbyt tłustych kremów, nienawilżanie skóry, stosowanie zbyt wielu produktów, czy też produktów komedogennych). Powyższe czynniki wpływają stymulująco na pracę gruczołów łojowych, które w konsekwencji produkują więcej łoju. To z kolei sprzyja powstawaniu zaskórników, czyli pierwotnego wykwitu w trądziku.. Poza trądzikiem, łojotok może prowadzić do powstania takich dermatoz jak trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry, czy nawet łysienia.
Źródło: https://unsplash.com/photos/H22N-9s8AUw
Jak wyżej wspomniałam, łojotok często zaczyna się w okresie dojrzewania. Ale często towarzyszy nam dłużej niż tylko przez okres lat nastoletnich. Wówczas należy sprawdzić, czy przyczyną takiego stanu jest zaburzona bariera hydrolipidowa, czy może dotyczą nas zaburzenia hormonalne (jak chociażby prolaktynemia czy zespół policystycznych jajników) czy też problemy z gospodarką cukrową (insulinooporność). Również w okresie ciąży lub menopauzy może pojawić się łojotok, co związane jest z wahaniami hormonów. U osób, które już dawno nie są nastolatkami wpływ na łojotok może mieć każda powyżej wypisana przyczyna.
Prawidłowa pielęgnacja jest niezmiernie istotna w każdym typie i podtypie skóry. Będę to powtarzać do znudzenia 😊 Również i cera tłusta wymaga odpowiedniego podejścia. I często wiele cierpliwości. Kolejna informacją, którą do znudzenia powtarzam, OCZYSZCZANIE jest kluczowe. Zawsze. To etap bez którego jakiekolwiek inne kroki są bez sensu. Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery tłustej krok po kroku?
Źródło: https://unsplash.com/photos/o0dD4HFJFWY
Jeśli malujesz się – zacznij od demakijażu. Masz do wyboru emulsję, olejek (osobiście polecam wyłącznie olejki emulgujące pod wpływem wody) i płyn micelarny.
- Oczyszczanie właściwe – żelem, pianką lub przeznaczoną do tego emulsją.
- Tonizacja – pamiętaj by przywrócić odpowiednie pH skóry. Wybierz taki produkt, który jest dla Twojej skóry odpowiedni. Unikaj toników na bazie alkoholu, a wybierz takie o właściwościach delikatnie ściągających i regulujących pracę gruczołów łojowych.
- Raz w tygodniu wykonuj peeling, najlepiej enzymatyczny, ale możesz również mechaniczny (pod warunkiem, że nie ma dodatkowych zmian w postaci rozszerzonych naczynek, trądziku czy wrażliwej skóry)
- Raz w tygodniu maseczka – polecam szczególnie te oparte na glinkach, pamiętaj by nie pozostawiać takich maseczek do całkowitego wyschnięcia, zwilżaj twarz 😊 Dlaczego polecam akurat te z glinkami? Świetnie oczyszczają skórę z zanieczyszczeń! Mogę zwężać pory i regulować pracę gruczołów łojowych. Nie warto jednak przesadzać z nimi aby nie uzyskać odwrotnego efektu 😊
- Serum – nie jest to konieczny krok w pielęgnacji. Jeśli chcesz włączyć serum to wybierz takie o właściwościach normalizujących i/lub nawilżających.
- Krem – zadbaj o nawilżenie skóry, to niezwykle istotne w przypadku cer tłustych.
W porannej pielęgnacji kroków jest mniej – oczyszczanie, tonizacja, krem (najlepiej taki z SPF) i jeśli lubisz i/lub masz taka potrzebę – makijaż. I gotowe 😊
Dodam jeszcze, że nie powinno się stosować wielu produktów normalizujących czy matujących jednocześnie. W momencie gdy stosujecie wiele produktów o takim działaniu, skóra może stać się odwodniona i w efekcie produkuje więcej sebum. A tego nie chcemy 😊 Wybierz np. serum normalizujące, a krem silnie nawilżający. Powyższy schemat jest dość prosty, a często siła tkwi właśnie w prostocie. Z czasem, jak już dobierzecie sobie idealną dla Was pielęgnację, warto wzbogacać ją, ale jednocześnie nie przesadzać z nowościami i wprowadzaniem ich w tym samym czasie.
Przy wyborze kosmetyków warto zwrócić uwagę na takie substancje jak: kwas azelainowy i niacynamid (działają regulująco na pracę gruczołów łojowych), papaina i bromelaina (enzymy złuszczające martwe komórki naskórka), glinki i krzemionka (działają matująco i oczyszczająco), a także ekstrakty: z oczaru wirginijskiego, lawendy, czy bisabolol. Często kluczowymi składnikami w pielęgnacji cery tłustej są retinoidy. To złożona grupa substancji, o których postaram się opowiedzieć Wam w innym wpisie 😊
Źródło: https://unsplash.com/photos/dGAePDM8IKU
Poza cerą tłusta jest jeszcze skóra mieszana, jaka to? Cera mieszana stanowi połączenie cery tłustej (w tzw. strefie T – czoło, nos, broda) oraz cery suchej na policzkach. Lecz może to być także połączenie cery tłustej i normalnej. W takim przypadku postępowanie pielęgnacyjne jest podobne jak w przypadku cery tłustej, przy czym na sucha skórę policzków nie należy nakładać serum normalizującego, tu warto nałożyć serum nawilżające czy zawierające chociażby witaminę C plus oczywiście krem nawilżający na całą twarz 😊
Zatem po jakie produkty od Shy Deer mogą sięgnąć osoby z cerą tłusta lub mieszaną?
Do demakijażu zdecydowanie polecam płyn micelarny lub emulsję <3 Oczyszczanie – pianka lub żel (przyznam, że ostatnio pianka u mnie króluje). Tonizacja – łapcie jelonkowy tonik, jest delikatny, nie ściąga skóry, nie podrażnia 😊 Możecie również wybrać serum do cery naczyniowej i wrażliwej, lecz nie jest to koniecznością (serum świetnie podbije nawilżenie skóry, co może być szczególnie ważne u osób z cera mieszaną przesuszoną na policzkach. I oczywiście krem do cery tłustej i mieszanej. Krem ten świetnie nawilża skórę i pozostawia ją gładką. Jednocześnie nie lepi się, nie zostawia tłustej warstwy i nie ściąga skóry!
Dodam jeszcze, że w pielęgnacji cery tłustej jak i mieszanej należy unikać mydeł. Mają one wysokie, zasadowe pH, co zaburza funkcjonowanie bariery hydrolipidowej, ale także zaburza równowagę bakteryjną. Nie należy również stosować kosmetyków na bazie alkoholu etylowego. Zwracajcie uwagę na swoją dietę, szczególnie pomocny może okazać się dzienniczek żywieniowy (zapisujecie w nim nie tylko to co jecie i pijecie, ale także swoje odczucia po jedzeniu, czy chociażby to jak zachowuje się Wasza skóra). I rzecz najważniejsza, należy unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV i stosować filtry każdego dnia, nawet w takie szarobure i ponure dnia.
Ufff, podstawowe typy skóry za nami 😊 Ale jak wiadomo skóra nie zawsze jest tylko sucha, tylko tłusta czy tylko mieszana… O podtypach poczytanie już niebawem.
Do następnego wpisu!
Patrycja
0 COMMENTS