Czym są kosmetyki naturalne i dlaczego warto je wybierać?

„Jeśli będziesz żyć w zgodzie z naturą, nigdy nie będziesz ubogi.” (Seneka Młodszy)

Kilka słów o wyjątkowej pielęgnacji ciała czerpiącej ze świata roślin.

Źródło: https://unsplash.com/photos/_6rR_iP06p4

Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy rosnący trend zawracania z drogi prowadzącej nas do otaczania się wszystkim co sztuczne. Coraz więcej wagi przywiązujemy do rozwiązań wspierających walkę z zanieczyszczeniem środowiska, zaczynając od podejmowania nawet tych najdrobniejszych kroków, takich jak rezygnacja z foliowych torebek podczas zakupów, stosowanie wielorazowych butelek do wody czy wybieranie spaceru zamiast wsiadania w samochód dla pokonania niewielkiego dystansu. Podczas codziennych zakupów zwracamy uwagę na skład produktów spożywczych, wybierając te jak najmniej przetworzone czy ubrań, podchodząc niechętnie do tych wyprodukowanych ze sztucznych włókien. Mamy świadomość, że takie produkty są tworzone ze szkodą zarówno dla środowiska, jak i dla człowieka. We wszystkie te proekologiczne działania wpisuje się także trend stosowania kosmetyków opartych nie tylko na składnikach pochodzących wprost z natury, ale też co niezwykle istotne – tworzonych z poszanowaniem dla niej.

Czy kiedykolwiek pomyślałaś, że nawet wybór kosmetyków, w świetle troski o naturę, jest czynnością, której nie należy wykonywać bezrefleksyjnie?

 

Źródło: https://unsplash.com/photos/pF_2lrjWiJE

Troska o środowisko

Sięgając po naturalne kosmetyki troszczymy się jednocześnie o naszą skórę, pielęgnując ją tym co najlepsze, ale także o matkę naturę, z której owoców twórcy kosmetyków roślinnych komponują swoje produkty. Co w praktyce oznacza ta troska? Chociażby to, że opakowania kosmetyków naturalnych są otrzymywane z surowców wtórnych, często z najbardziej pożądanego przez Klientów szkła, które może zostać ponownie przetworzone. Kosmetyki naturalne nie przechodzą żadnych testów na zwierzętach, a ponadto są najczęściej wegańskie.

Źródło: https://unsplash.com/photos/OPAUTV_6n10

Esencjonalny skład

To, co czyni kosmetyki organiczne tak wyjątkowymi, to przede wszystkim ich skład. Prosty, przemyślany, którego elementy roślinne, stanowiące minimum 90 % produktu, pochodzą z upraw ekologicznych. Nie znajdziemy w nich pochodnych ropy naftowej takich jak parafina, silikonów, lanoliny czy gliceryny, będących substancjami wysoce aknegennymi (wywołującymi lub zaostrzającymi istniejące zmiany trądzikowe). Stanowią one większość składu kosmetyków popularnych koncernów dostępnych w każdej drogerii. Bardzo niska jakość surowców stosowanych do produkcji kosmetyków konwencjonalnych w połączeniu z ogromną ilością substancji użytych tylko dla zwiększenia objętości produktu powoduje ich niską skuteczność. Składy produktów naturalnych komponuje się w taki sposób, aby były przyjazne naszej skórze – nie naruszały bariery hydrolipidowej, nie przesuszały i nie podrażniały, ale przede wszystkim, by pomagały uporać się z problemami skóry, a nie tylko je maskowały. Są często krótkie: znajdujemy w nich cenne wyciągi z roślin takie jak oleje, maceraty czy hydrolaty, których zadaniem jest poprawić kondycję naszej skóry oraz naturalne konserwanty, umożliwiające dłuższe korzystanie z produktu. Kosmetyk roślinny nie potrzebuje niczego więcej, aby dobrze wypełniać swoją rolę.

Źródło: https://www.instagram.com/p/B6VdyoyF6Gx/

Wspieranie kreatywności

U wielu producentów potrzeba stworzenia kosmetyków naturalnych zrodziła się na bazie własnych doświadczeń. Powszechnie dostępne w sieciowych drogeriach produkty nie spełniały ich oczekiwań. I tak, twórcy produktów botanicznych, doskonale znając wady kosmetyków konwencjonalnych, niejednokrotnie rozpoczynali swoją przygodę z tworzeniem naturalnych kosmetyków w domowym zaciszu. W małych manufakturach, testując na sobie kolejne receptury, opracowywali optymalne połączenia wyciągów roślinnych. Ich pasja i kreatywność w doborze składników, poparte ugruntowaną wiedzą dotyczącą fizjologii skóry zaowocowały ogromnym wzrostem popularności pielęgnacji naturalnej, która stała się ogólnodostępna.

Źródło: https://unsplash.com/photos/WOzVqzpScrk

Natura na wyciągnięcie ręki

Choć mogłoby się wydawać, że przejście na pielęgnację naturalną jest problematyczne, okazuje się że produkty te są łatwo dostępne w licznych sklepach internetowych oraz stacjonarnie. Obecnie w każdym polskim mieście znajdują się drogerie oferujące kosmetyki roślinne, których pracownicy z dużym zaangażowaniem pomagają w doborze odpowiednich artykułów.

Źródło: https://unsplash.com/photos/7YlHU_ZPS34

Warto

Na naszych oczach dokonuje się zwrot w stronę natury, która oferuje nam niezwykły wachlarz możliwości. Warto wybierać kosmetyki naturalne, dając tym samym wyraz naszej dojrzałości. Dzięki stosowaniu produktów roślinnych pielęgnujemy naszą skórę w zgodzie z naturą, dbamy o środowisko oraz wspieramy rozwój ludzi z pasją i sercem wkładanym w każdy wyprodukowany słoiczek.

Źródło: https://unsplash.com/photos/hECwQNeR1iE

Pozdrawiam Was serdecznie i życzę Wam wspaniałych Świąt,

Aleksandra

Shy Deer
Share:
2 COMMENTS
Kasia
  • gru 27 2019
Bardzo ciekawy artykuł🙂. Ja swoją przygodę z Waszymi kosmetykami zaczęłam od cudownego kremu maski i chcę więcej. Pozdrawiam
    Shy Deer
    • sty 8 2020
    Droga Kasiu - bardzo się cieszymy, że wpis się spodobał :-) Cieszymy się też, że nasz krem-maska się u Ciebie sprawdził :-) Pozdrawiamy ciepło!