
22 września, 2022
Gdy najbardziej na świecie przytulają Cię alergie, czyli o skórze alergicznej
Cześć! Dziś o skórze alergicznej i alergiach słów kilka. I tak, pisząc do Was walczę z kolejną alergią 😊
Źródło: https://unsplash.com/photos/GyvMk5pPDXI
Jak wiecie z poprzedniego wpisu, skóra wrażliwa często bywa również skórą alergiczną (często, choć nie zawsze), a skóra alergiczna zawsze jest skórą wrażliwą. Oba podtypy wiele łączy – są wrażliwe na działanie bodźców zewnętrznych, co związane jest z uszkodzona barierą ochronną naskórka (barierą hydrolipidową). Objawia się to poprzez uczucie ciepła, szczypania, pieczenia, na skórze pojawiają się miejscowe wysuszenia, nadmierne złuszczanie, zaczerwienienie oraz zmiany zapalne. Zarówno skóra wrażliwa jak i alergiczna są płytko unaczynione, co wpływa na skłonność do powstawania teleangiektazji, czyli rozszerzonych naczyń krwionośnych. Uszkodzony płaszcz hydrolipidowy naskórka sprawia, że jego możliwości ochronne maleją, a szkodliwe czynniki zewnętrzne mają wolną drogę i mogą czynić szkody. Alergeny i patogeny przenikają w głąb skóry, prowadzą do powstawania przesuszeń i pojawienia się stanów zapalnych. Co różni te dwa podtypy skóry? Skóra wrażliwa niemalże natychmiast reaguje na bodziec, a reakcja ta pojawia się w miejscu kontaktu np. z kosmetykiem. Reaguje też na bodźce takie jak wiatr, temperatura, alkohol, kawa, czy ostre potrawy. Z kolei w przypadku cer alergicznej reakcja może pojawić się po kilku – kilkunastu godzinach od kontaktu z alergenem, a objawy mogą występować nawet w odległych obszarach od miejsca kontaktu. Alergia skórna objawia się poprzez wyprysk kontaktowy, swędzenie, pieczenie, a nawet ból. Dodatkowo na skórze może pojawić się zaczerwienienie, pęcherze, strupy, opuchlizna, łuszczenie się skóry czy rumień. Reakcje mogą być mniej lub bardziej intensywne.
Źródło: https://unsplash.com/photos/zR7Js1a2JRs
Do najczęstszych alergenów kontaktowych zalicza się substancje zapachowe, niektóre konserwanty, barwniki oraz metale (np. nikiel, chrom). W przypadku wykonywania diagnostyki, najczęściej sprawdzane są reakcje na: chrom, parafenylenodiaminę, kobalt, nikiel, parabeny, alkohol lanoliny, formaldehyd i substancje uwalniające formaldehyd, mieszanki zapachowe (w tym również olejki eteryczne), propolis, konserwanty (takie jak metyloizotiazolinon, parabeny). Częstymi alergenami są również składniki roślinne, przede wszystkim rośliny z rodziny Asteraceae takie jak rumianek, czy nagietek.
W kontekście alergii skorych przeważnie mówi się o alergiach wywołanych preparatami kosmetycznymi, a dokładniej substancją/substancjami w niej zawartymi. Wywołują one najczęściej wyprysk kontaktowy, ale również pokrzywkę kontaktową, liszaj płaski lub inne dermatozy. Pamiętajcie, że reakcje alergiczne są nieprzewidywane, przez określony czas skóra może tolerować dany kosmetyk/substancje i nagle bach! Alergia. Każdego z nas może uczulić zupełnie coś innego.
Źródło: https://unsplash.com/photos/6x2pNsFInAo
Jak poradzić sobie z alergią kontaktową?
Jeśli po nałożeniu kosmetyku odczuwasz dyskomfort w postaci pieczenia, a wraz z upływem czasu reakcja ta nie znika, a nawet nasila się lub pojawiają się zmiany zapalne czy nawet swędzenie, koniecznie odstaw produkt. Jeżeli takie sytuacje zdarzają Ci się często i nie wiesz jakie substancje w produktach kosmetycznych wywołują u Ciebie reakcję alergiczną, warto skorzystać z pomocy lekarza i poradni alergologicznej.
Co z produktami hipoalergicznymi? Dermokosmetykami? Czy produktami przeznaczonymi np. do skóry atopowej?
Cóż te produkty, tak jak wszystkie inne kosmetyki podlegają takim samym badaniom i regulacjom. I tak, również w produktach z dopiskiem „hipoalergiczny” znajdują się nierzadko substancje o wysokim potencjale alergicznym. Jak wspomniałam wyżej, alergie to indywidualna kwestia i nawet produkty hipoalergiczne czy dermokosmetyki mogą nas uczulić (mogę z tego miejsca pozdrowić kilka takich produktów!). Czy zatem istnieje kosmetyk idealny, nieuczulający? Patrz zdanie wyżej 😊
Źródło: https://unsplash.com/photos/-pKQ7SuJxlM
I tu, podobnie jak w przypadku cery wrażliwej, należy ostrożnie dobierać kosmetyki. Również zalecam ostrożność w przypadku kosmetyków naturalnych, gdyż nie zawsze kosmetyki naturalne świetnie się sprawdzają. Ze względu na mnogość składników aktywnych oraz użytych olejków eterycznych, kosmetyki naturalne nie zawsze będą odpowiednie dla alergików. Co nie znaczy, że produkty te to totalne zło, bo tak też nie jest. Więc nie steruj się, że nie wszystko w Twojej kosmetyczce to 100% natura, ważniejsze jest abyś stosował_ produkty, które są odpowiednie dla Twojej skóry!
Nie wprowadzaj kilku nowych produktów jednocześnie, aby móc lepiej ocenić co nam szkodzi, a co nie. Warto też wykonać próbę uczuleniową zanim nałożymy produkt np. na cała twarz 😊 Jak to zrobić? Nałóż niewielką ilość kremu na skórze za uchem i/lub na niewielkim obszarze żuchwy, na plecach lub na przedramieniu. Przez 24 godziny nie myj tego miejsca, skóra powinna pozostać sucha. Po tym czasie możeś miało umyć obszar skóry poddany testowi. Obserwuj reakcję skóry do 72 godzin od nałożenia produktu. Jeśli zauważysz zaczerwienienie, pieczenie czy swędzenie – nie używaj tego produktu.
Czy zatem polecę Wam, posiadaczkom i posiadaczom, cery alergicznej cokolwiek z Shy Deer? Tak! Spokojnie możecie stosować te produkty, jeśli nie macie alergii na którykolwiek ze składników danego produktu. Nie chcę tu wymieniać konkretnych produktów, gdyż mogłabym wymienić każdy, w szczególności te, o których wspomniałam we wpisie o cerze wrażliwej <klik>. I oczywiście powtórzę się, alergia jest kwestią indywidualną i jeśli zauważasz u siebie objawi alergii po danym produkcie kosmetycznym – odstaw go.
Wiem też z doświadczenia, że czasem bardzo trudno jest dobrać odpowiednie produkty. Często jest tak, że działa się po omacku, a kosmetyki wybiera się metodą prób i błędów. Sama również przytulam alergie coraz częściej, jeden składnik udało mi się samej wyłapać i wiem, że muszę go unikać. Pojawiła mi się kolejna alergia – tym razem nie wiem jaki składnik jest za to odpowiedzialny. Czekają mnie testy alergologiczne i mam nadzieję, że to pomoże mi w dalszej podróży przez kosmetyczny świat.
Życzę wszystkim, przede wszystkim alergiczkom i alergikom, wytrwałości i cierpliwości!
Patrycja
0 COMMENTS