Jak zrobić swój las w słoiku ?

Zawsze chciałyśmy mieć swój kawałek lasu, ale na ten moment to nierealne marzenie. Natomiast dziś pokażemy Wam jak można mieć w swoim domu kawałek natury. Co będziemy robić ? Popularny las w słoiku. Może brzmi to dość abstrakcyjnie, ale  stworzenie takiego słoja wcale nie jest trudne a i później nie wymaga on wiele pielęgnacji. Wystarczy ustawić słoik w nasłonecznionym miejscu i obserwować. W większości przypadków pozwala to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, typu gnicie, pleśnienie, czy pajączki.

Co nam będzie potrzebne ?

słoik lub inne szklane naczynie z zamknięciem – do nabycia na placu, bazarku lub większym markecie,

– lawa i żwirek – do kupienia w sklepie akwarystycznym lub przez Internet,

– ziemia uniwersalna do uprawy roślin – do nabycia w kwiaciarni,

– rośliny np. paprocie, bluszcz, mech, który pamiętajmy jest pod ochroną i nie możemy go zbierać w naturze,

– ozdoby np. kamienie, kora, gałęzie, szyszki i wszystko co nam się podoba.

A teraz do dzieła !

1. Na początku przygotowujemy drenaż.

Wsypujemy na dno najpierw lawę.

2. Następnie wsypujemy żwirek. My miałyśmy 2 rodzaje: jasny i ciemny, żeby później przekrój słoja był ciekawszy i bardziej kolorowy.

3. Teraz czas na ziemię. Wsyp ją na poprzednie warstwy i lekko dociśnij.

4. I w końcu możemy sadzić roślinki.

 I jeszcze dołożyłyśmy trochę mchu…

5. Na koniec warto dodać nieco ozdób, żeby nasz słój miał bardziej „leśny” charakter.

6. Lekko spryskujemy wodą wnętrze słoika i po około 2 godzinach zamykamy go, korkiem lub szklaną nakrywką.

Jeśli po ok. tygodniu, dwóch od przygotowaniu lasu, na ściankach słoika pojawi się lekka para wodna, to znak, że wszystko jest w porządku i nasz ekosystem zaczyna żyć własnym życiem. Jeśli się nie pojawi, należy spryskać wnętrze niewielką ilością wody i poczekać kilka dni. Jeśli ilość pary wodnej jest zbyt duża, wówczas wystarczy otworzyć słoik na kilka godzin (maksymalnie na całą noc, ale najlepiej na 2h).

Wspólne przygotowanie lasu w słoiku jest bardzo relaksującym zajęciem. Może być też świetną aktywnością dla dzieci. Las w słoiku to nie tylko mini ekosystem w iście naturalnym stylu, ale również wspaniała dekoracja wnętrza!

Jak się Wam podoba wizja posiadania swojego małego kawałka lasu ? Nam ten pomysł podoba się bardzo i mamy nadzieję, że będzie świetną naturalną inspiracją do kolejnych wpisów 🙂

Shy Deer
Share:
0 COMMENTS