
19 października, 2018
Lasy i drewno, czyli troszkę o historii Polski i Europy
Czy wiecie, że lasy i pozyskiwane z nich drewno sprawiły, iż tak licznie zamieszkujemy Polskę i naszą część Europy ?
Nie każdy zdaje sobie sprawę że to dzięki drewnu i lasom nasza część Europy stała się dla nas przyjaznym domem.
Zacznijmy od początku przenosząc się kilkadziesiąt tysięcy lat wstecz. Tereny dzisiejszej Polski pokrywała gruba warstwa lodu. Warunki do życia ludzi, zwierząt i roślin były bardzo ciężkie. Dlatego populacja ludzi w epoce kamienia była bardzo niewielka. Z czasem, gdy około 10 tysięcy lat temu lodowce całkowicie ustąpiły, nastąpił gwałtowny rozrost roślinności w tym także lasów. Praktycznie cały dzisiejszy obszar Polski porastał gęsty las.
Mimo, że nastąpiło ocieplenie i lodowce stopniały, to i tak klimat był o wiele surowszy od dzisiaj nam znanego. A jak dobrze wiemy nawet zima w dzisiejszych czasach też potrafi dać nam mocno w kość.
I tu zaczyna się ogromna rola lasów, a dokładniej pozyskiwanego z niego drewna.
Jak wiadomo, człowiek musiał się ogrzać rozpalając ogniska. Spalał zatem drewno i znaleziony chrust.
Co więcej, z drewnianych bali człowiek zaczął budować ciepłe schronienia i domy, w których to ogrzewał się paląc drewno w kominkach. W domach: półki, szafki, skrzynie były drewniane. Drewniane były także talerze, sztućce i pomocniczy sprzęt kuchenny.
Lasy dawały schronienie i idealne warunki do pojawienia się ogromnej populacji dzikich zwierząt, na które ówczesny człowiek polował bronią wykonaną z drewna tj., łuki i kusze (oczywiście w żadnym wypadku nie popieramy polowań, nawiązujemy jedynie do kontekstu historycznego!).
Stopniowo, lasy wycinano pod uprawę pól i pod pastwiska dla zwierząt. Leśne tereny dawały bowiem bardzo żyzne pola, na których uprawiano pierwsze zboża i warzywa, na pastwiskach natomiast rosła niezwykle bujna trawa.
Gotowanie i pieczenie całej żywności odbywało się przy pomocy palącego się drewna, a dzięki wędzeniu dymem mogliśmy konserwować żywność, co umożliwiało jej dłuższe przechowywanie.
Do obrabiania pół używano narzędzi wykonanych z drewna lub z elementami drewnianymi.
Drewno było zarazem najtańszym i najlepiej dostępnym materiałem do budowy maszyn. Przykładem mogą być chociażby wiatraki, czy koła młyńskie. Jeszcze do dziś, w starej stodole u dziadka znaleźć można starą drewnianą maszynę do młócenia zboża.
Transport odbywał się na drewnianych taczkach i drewnianych wozach.
Podsumowując, lasy i pozyskiwane z nich drewno dawało nam zarówno schronienie, ciepło, jak i pożywienie, które mogliśmy dłużej przechowywać. Te czynniki natomiast dały ludziom fundament bezpiecznego i przyjaznego życia.
Ok, wróćmy teraz do naszych czasów. Już jesteście? Hmm… Zastanówmy się. Czy tak naprawdę od tamtych czasów tak dużo się zmieniło!? Rozglądnijcie się dookoła 🙂
Drewno jest i było materiałem ekologicznym i odnawialnym. Spalane wraca do natury w postaci dwutlenku węgla. Tyle samo drzewo go pobiera ze środowiska co wydziela się w trakcie jego spalania.
Każdy nie obrobiony chemicznie przedmiot drewniany kiedyś spróchnieje i wróci do natury w postaci nawozu, z pomocą którego urośnie kolejne drzewo.
Drewno pobierane z prawidłowo zarządzanych lasów, jak ma to miejsce w Europie jest najbardziej ekologicznym i przyjaznym środowisku materiałem służącym nam wszystkim.
0 COMMENTS