Metody mycia skóry głowy oraz włosów

Jeżeli siedzisz już choć troszkę w świecie włosowej pielęgnacji – pewnie słyszałaś/eś o różnych metodach mycia skóry głowy, potocznie mycia włosów. We włosowym świecie przewijają się różne skróty – MO, OMO, MOO ale też takie jak Co-wash lub No-poo. Znacie te metody? wiecie co oznaczają te skróty? Jeśli nie lub jeśli chcecie zaktualizować wiedzę na ich temat to zapraszamy do lektury wpisu 😊

Źródło: https://unsplash.com/photos/WCPg9ROZbM0

Dokładne zapoznanie się z metodami mycia może być pomocne w dobraniu metody najlepszej dla Ciebie <3

Najbardziej chyba obecnie popularną metodą mycia jest metoda OMO oraz różne jej warianty i modyfikacje.

Metoda OMO – odżywka 1.0 – mycie szamponem – odżywka 2.0

W tej metodzie w pierwszej kolejności na wilgotne włosy aplikujesz odżywkę 1.0, której nie spłukujesz.

Następnie aplikujesz szampon na skórę głowy i ją myjesz. Pozwalasz, aby szampon, a bardziej jego piana spokojnie spływały po włosach.

W kolejnym kroku spłukujesz wszystko (odżywkę i szampon), a następnie aplikujesz znów odżywkę, tym razem 2.0 – na długości włosa, mniej więcej od poziomu, na którym znajduje się ucho.

Dzięki tej metodzie włosy są dobrze odżywione, nawilżone i chronione przed przesuszeniem. Tą metodą szczególnie warto myć włosy kręcone, falowane lub suche, zniszczone, po zabiegach takich jak rozjaśnianie, ogólnie włosy wysokoporowate.

Metoda OMO jednak nie zawsze się sprawdza. Istnieje jej kilka modyfikacji w zależności od Twoich potrzeb.

Źródło: https://unsplash.com/photos/-jc97q0cHTg

Jeśli OMO jest zbyt delikatne:

Metoda MOO – myjemy skórę głowy szamponem i spłukujemy, nakładamy odżywkę 1.0, zostawiamy na określony czas, po czym spłukujemy, następnie nakładamy odżywkę 2.0, zostawiamy na określony czas, po czym spłukujemy. W tej metodzie szczególnie polecamy jako odżywkę 1.0 zastosować np. maskę i zostawić na włosach nawet do 30 minut, oczywiście w zależności od zaleceń producenta na opakowaniu produktu.

Jeśli OMO jest dla Twoich włosów zbyt obciążające:

Metoda MO – klasycznie – myjemy skórę głowy szamponem, po czym go spłukujemy, a następnie nakładamy odżywkę 1.0, zostawiamy na odpowiedni czas i spłukujemy.

Metoda OM – nakładamy odżywkę 1.0 na długość włosów, po czym myjemy skórę głowy szamponem i spłukujemy na koniec szampon i odżywkę razem.

W metodach OM i MO – możesz, ale nie musisz na koniec zaaplikować odżywkę bez spłukiwania. Będzie ona wtedy pełniła rolę odżywki 2.0 – analogicznie do klasycznej metody OMO.

Metoda OOM – nakładamy odżywkę 1.0 i spłukujemy, po czym nakładamy odżywkę 2.0, myjemy skórę głowy szamponem i na koniec spłukujemy wszystko razem, odżywkę i szampon, jak w metodzie OM.

Źródło: https://unsplash.com/photos/82TpEld0_e4

Niezależnie od wybranej metody mycia:

Odżywkę 1.0 traktuj zawsze jako tą, którą zostawiasz na włosach na dłużej, aby miała czas zadziałać na włosach, np. maska proteinowa.

Odżywkę 2.0 nie musisz już tak długo trzymać na włosach, ale dobrze jak jest to produkt zawierający dużo emolientów, które domkną łuskę włosa i zabezpieczą włos przed ucieczką składników z odżywki 1.0.

Jeśli masz normalną, suchą lub wrażliwą skórę głowy – staraj się ją myć szamponami z detergentami delikatnymi lub o średniej mocy, ALE co 3-5 myć używaj szamponu z detergentem mocniejszym. (średniej mocy lub o wysokiej mocy).

Jeżeli masz przetłuszczająca się skórę głowy staraj się myć ją detergentami średniej mocy lub jeśli skóra tego potrzebuje – wysokiej mocy, jednak w miarę możliwości staraj się dywersyfikować stosowane produkty – raz na kilka myć użyj też detergentu delikatnego.

Niezależnie od użytej metody – przez myciem skóry głowy – zawsze zwilż skórę, jest to gwarancją lepszego rozprowadzenia produktu i jego prawidłowego zadziałania na jej powierzchni.

Do metody OMO sprawdzą się wszystkie poniższe produkty do włosów Shy Deer:

Delikatny szampon w piance – jak znalazł, jest to gotowy produkt, którego nie musisz spieniać, bo aplikatorem jest pompka pianotwórcza. Najlepszy dla skóry głowy normalnej, suchej bądź wrażliwej. Możesz go także używać raz np. na 3 mycia, jeśli Twoja skóra głowy jest przetłuszczająca się.

Odżywka do włosów – Możesz jej używać zarówno jako odżywkę 1.0 jak i 2.0. Jeśli Twoje włosy lubią humektanty – możesz jej także użyć jako odżywki 2.0 – bez spłukiwania.

Maska do włosów – najlepiej jako odżywka 1.0 – z uwagi na zawarte proteiny, jako ten produkt który zostawiasz na włosach dłużej, aby proteiny miały czas związać się z keratyną włosa i odbudować jej uszkodzone struktury.

Metoda NO – POO

To jedna z metod mycia skóry głowy, która polega na tym, aby nie używać do jej mycia szamponu, a substancji które mają właściwości myjące, takie które zawierają saponiny. Np. Glinki, szampony w proszku lub orzechy – o właściwościach piorących.

Glinki – działają poprzez absorpcje zanieczyszczeń. Glinkę mieszasz np. z hydrolatem lub wodą i aplikujesz na skórę głowy. Całość chwilę masujesz, zostawiasz tylko na kilka minut np. 3 po czym zmywasz dokładnie. Do tej metody mycia najlepiej sprawdza się glinka biała, choć teoretycznie można użyć każdej glinki.

Orzechy piorące – zawierają nawet 15% saponin, mogą mieć kilka postaci, jeśli są w proszku możesz ich używać analogicznie jak glinki, jeśli to są łupiny – najlepiej zagotować je w wodzie i gotować kilka minut , następnie ostudzić i takim wywarem polewać i masować skórę głowy. Całość na koniec spłukać.

Szampony w proszku to mieszanki zawierające suszone zioła i ekstrakty roślinne,

Źródło: https://unsplash.com/photos/FdZzi35hi9A

Metoda Co-wash odżywką myjącą

To metoda, która polega na myciu skóry głowy odżywką myjącą, bez użycia szamponu. To metoda która sprawdzi się szczególnie w przypadku bardzo wrażliwej skóry głowy, ale też jeśli masz kręcone lub falowane włosy, albo zniszczone i wysokoporowate. Nie poleca się tej metody przy włosach cienkich, słabych i takich, które maja tendencję do obciążeń.

Nie każda odżywka sprawdzi się do mycia skóry głowy, należy szukać takich, które w składzie mają substancje myjące. Takie związki to np. Decyl Glucoside, Cetrimonium Chloride lub Behentrimonium Methosulfate.

W tej metodzie aplikujesz odżywkę myjącą na skórę głowy i masujesz ją na skórze kilka minut, tak aby dać szansę zadziałać delikatnym substancjom myjącym, które są w niej zawarte. Następnie dokładnie zmywasz odżywkę ze skóry głowy.

Jako odżywka do mycia skóry głowy w tej metodzie – świetnie sprawdzi się odżywka Shy Deer, z uwagi na zawarty w niej bardzo delikatny detergent – Behentrimonium Methosulfate oraz jej wyjątkową łagodność i lekkość.

To by było na tyle w tym temacie  i mamy nadzieje, że post przybliżył Wam go nieco:-)

O metodach mycia skóry głowy i włosów dowiecie się też nieco więcej z filmu na naszym kanale You Tube:

Napiszcie nam w komentarzu, którą metodę Wy stosujecie i która Wam najbardziej odpowiada 🙂

Dziękujemy za Wasz czas, pozdrawiamy ciepło i do kolejnego wpisu!

Zespół Jelonków <3

0 COMMENTS