
9 czerwca, 2022
MITY na temat trądziku. Czyli małe podsumowanie 😊
Kochani! Mam nadzieję, że dacie radę przyjąć jeszcze jeden post dotyczący trądziku. I że nie zanudzę Was tym tematem. Chciałabym w dzisiejszym wpisie rozprawić się z mitami krążącymi nie tylko w sieci, ale często przekazywanymi nam przez mamy, ciocie, babcie… Zróbmy więc małe podsumowanie informacji z poprzednich wpisów 😊
Źródło: https://unsplash.com/photos/bO3lEGHbk2M
- Trądzik występuje tylko u nastolatków, wyrośniesz z tego.
Jak już wiecie, to bzdura! Trądzik może rozwijać się już u niemowlaków – trądzik niemowlęcy. Coraz częściej trądzik występuje u dorosłych – jako kontynuacja trądziku młodzieńczego, ale zdarza się również u osób, które wcześniej nie miały z nim do czynienia. Zazwyczaj też trądzik dorosłych jest dużo bardziej uciążliwy.
- Twój trądzik bierze się z brudu/braku higieny
Mam nadzieję, że nikt nigdy nie powiedział Wam, że skoro macie trądzik to pewnie nie myjecie się. Niestety takie słowa czasem padają z ust bliskich czy obcych nam ludzi. To boli. To rani. Stresuje. Wkurza. Nie rozumiem, jak można w XXI wieku wytykać drugiej osobie cokolwiek (nie ważne czy mowa o trądziku, nadwadze, owłosieniu). Zapewne nie oczekujesz od innych „złotych rad” typu „zacznij myć się to zniknie”… No błagam. Takie słowa są bardzo krzywdzące i mogą jeszcze bardziej wpłynąć na psychikę osoby chorującej na trądzik, a tym samym zaostrzać zmiany skórne. Przyczyny rozwoju trądziku są nieco bardziej skomplikowane. Jednakże brak odpowiedniej pielęgnacji, a w szczególności pomijanie demakijażu czy błędne oczyszczanie mogą przyczynić się do zaostrzenia choroby. No właśnie zaostrzenia, ale nie jest przyczyną trądziku.
Źródło: https://unsplash.com/photos/IZWSIyb3kgo
- Kosmetyki na bazie alkoholu zniwelują problem
Niegdyś półki sklepowe uginały się od produktów przeznaczonych do cery tłustej, mieszanej i trądzikowej, które zawierały wysoko w składzie alkohol. Oczywiście był jeszcze dopisek „antybakteryjny”. Kosmetyki te miały redukować czy niwelować bakterie, wysuszać skórę, zmniejszać wydzielanie sebum. Niestety, w wielu przypadkach było wręcz przeciwnie. Produkty owszem wysuszały skórę, ba! Zasuszały zmiany trądzikowe. Ale z czasem problem zamiast maleć, to rósł. Skóra wydzielała więcej sebum, pojawiało się więcej zmian, skóra stawała jest odwodniona, więc broniła się poprzez wydzielanie sebum i tak w kółko. Tak więc, mitem jest, że kosmetyk do cery trądzikowej musi zawierać alkohol.
- Wyciskanie zmian przyspieszy ich znikanie
Nie wiem kto to wymyślił. Pamiętajcie by nie wyciskać zmian i nie dotykać twarzy brudnymi rękoma. Już o wyciskaniu brudnymi rękoma nie wspomnę. Wyciskanie powoduje rozsiewanie bakterii na naszej skórze, a także rozprzestrzenianie się stanu zapalnego. Sprawia, że bakterie mogą przedostać się do głębszych warstw skóry, a co za tym idzie, zmiany trądzikowe z krost czy grudek mogą zmienić się w bolesne cysty. Dodatkowo wyciskanie może przyczynić się powstawania tzw. trądziku z wydrapania, blizn potrądzikowych oraz przebarwień.
Źródło: https://unsplash.com/photos/qpN5MLx1uwk
- Osoby z trądzikiem nie muszą nawilżać skóry
Często mylone są pojęcia i uważa się, że skoro skóra przetłuszcza się to nie brakuje jej nawilżenia. Nic bardziej mylnego. Niektórzy z nas sporo przeszli w pielęgnacji i zapewne wielu również stosowało agresywne środki myjące, do tego toniki o działaniu ścigającym, peelingi, maseczki na bazie glinek (pozostawione do wysuszenia, a jak!), kremy o działaniu matującym i ściągającym, do tego podkład matujący, puder matujący (jak szaleć to szaleć). I nagle okazuje się, że cała pielęgnacja opiera się na produktach „ograniczających” wydzielanie sebum. Efekt jest oczywiście odwroty, a i skóra staje się jakaś taka sucha. Nie popełniajcie tego błędu i dbajcie o odpowiednie nawilżenie 😊
- Słońce zasusza zmiany trądzikowe
Do dziś słyszę, że słońce pomaga ograniczyć zmiany trądzikowe. Bo ładnie zasusza zmiany. Tak, być może, na chwilę. Opalenizna jedynie zakrywa niedoskonałości. Ale tylko po to by za chwilę objawy trądziku uderzyły ze zdwojoną siłą. Promieniowanie UV sprawia, że skóra staje się sucha, naskórek, a szczególnie warstwa rogowa, ulega pogrubieniu. Gruczoły łojowe pobudzane są do pracy i zwiększają produkcje sebum. Rogowaceniu ulegają również ujścia mieszków włosowych, gdzie keratynocyty łączą się z łojem, tworzą czop, bakterie szaleją i nowe zmiany trądzikowe na jesień gotowe. Dodatkowo promieniowanie UV przyczynia się do powstawania przebarwień, o nowotworach skóry nie wspominając.
- Nie należy nakładać produktów do makijażu
Z tym najczęściej spotykam się czytając trochę starsze książki z dermatologii. Kiedyś uważano, że trądzik wywoływany jest, czy też zaostrzany, przez makijaż. Nie! Jeśli masz trądzik możesz się malować, jeśli tylko chcesz. Jedyne o czym musisz pamiętać to to, aby wykonać demakijaż, a następnie oczyścić skórę żelem/pianką/emulsją.
- Trądzikiem można zarazić się
Trądzik nie jest chorobą zakaźną, a więc nie możesz zarazić trądzikiem innej osoby. Koniec. Kropka.
- Trądzik u dorosłych wywołują zaburzenia hormonalne
Trądzik to przede wszystkim choroba związana z mieszkiem włosowym – z nadprodukcją łoju, nadmiernym rogowaceniem mieszków i działalnością patogennej flory bakteryjnej. Zaburzenia hormonalne mogą mieć jedynie wpływ na pobudzenie pracy gruczołów łojowych. Niektóre hormony, takie jak androgeny, kortyzol, prolaktyna czy progesteron, taki wpływ mają. Szczególne znaczenie ma tu dihydroksytestosteron (DHT). Ale nie zawsze jest tak, że obserwuje się jego podwyższony poziom we krwi, często bywa w normie laboratoryjnej. DHT powstaje z testosteronu przy udziale enzymy 5-α-reduktazy i odbywa się to w obrębie mieszka włosowego! Tak więc nie musi to mieć odzwierciedlenia w wynikach badań krwi. Hormony mogą stanowić czynnik zaostrzający, ale nie są przyczyną trądziku,
Źródło: https://unsplash.com/photos/NfpkqJ9314E
- Częste mycie skóry twarzy pomaga w leczeniu trądziku
Oczyszczanie ważna sprawa. Ale rano i wieczorem wystarczy. Serio. Częste mycie pozbawia skórę jej naturalnego płaszcza ochronnego. Może podrażniać, wysuszać, a tym samym zaostrzać objawy trądziku.
Jakie jeszcze mity dotyczące trądziku znacie? Koniecznie podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach 😊
Mam nadzieję, że taki cykl postów będzie dla Was interesujący. Wyczekujcie wpisów dotyczących innych typów cer.
Trzymajcie się!
Ściskam
P.
0 COMMENTS