
25 sierpnia, 2018
Naturalna ochrona przeciwsłoneczna
Lato w pełni, dlatego chcielibyśmy Wam przybliżyć temat naturalnej ochrony przeciwsłonecznej. Wylegiwanie na słońcu potrafi poprawić nam humor, szczególnie kiedy jesteśmy na urlopie :-), gdyż opalanie inicjuje wydzielanie hormonów szczęścia (endorfin). Promienie słoneczne są nam również potrzebne do syntezy witaminy D. 80% Polaków ma niedobory witaminy D, a aż 99% z nas nie zdaje sobie sprawy, że to prawdziwy eliksir życia. Ułatwia utrzymanie wagi, wzmacnia serce oraz chroni przed nowotworami. Niestety na tym pozytywne aspekty promieniowania słonecznego się kończą.
Nasze ciało pokrywa skóra, która jest ochroną przed otaczającym nas środowiskiem, wysokimi i niskimi temperaturami, a także barierą przed wnikaniem drobnoustrojów. Organ ten ma bezpośredni kontakt z promieniowaniem słonecznym i to na nim najszybciej widoczne są efekty jego negatywnego działania.
W skład promieniowania słonecznego wchodzi promieniowanie ultrafioletowe (UVA, UVB i UVC), promieniowanie widzialne i podczerwone (niewidzialne, IR). Promieniowanie UVC ma najkrótszy zasięg i dzięki warstwie ozonowej praktycznie nie powinno dosięgać powierzchni ziemi. Wskutek przerzedzania wspomnianej warstwy, część tego promieniowania trafia do jej powierzchni, a nawet krótki kontakt z tym promieniowaniem może doprowadzić do oparzenia słonecznego. Ekspozycja na promieniowanie UVB prowadzi do powstania opalenizny, a promieniowanie to najsilniejsze jest na półkuli północnej, w miesiącach letnich, oraz wtedy kiedy ziemia znajduje się najbliżej słońca. Na efekty promieniowania UVA czekamy najdłużej, jednak są one bardzo szkodliwe, ponieważ mają związek z przyśpieszeniem procesów starzenia się skóry, niszczą bowiem włókna kolagenowe i uszkadzają DNA. Jakby tego było mało to w dużych ilościach promieniowanie UV może również przyczynić się do rozwoju czerniaka, czyli najbardziej złośliwego nowotworu skóry. Aby chronić naszą skórę przed wspomnianymi negatywnymi skutkami ekspozycji na słoneczku stosujemy produkty z filtrami przeciwsłonecznymi SPF.
SPF to stopień ochrony przeciwsłonecznej przed promieniami UV. Wskazuje on, jak długo można przebywać na słońcu z warstwą ochronną, do momentu wystąpienia poparzeń, w porównaniu do czasu bez tej warstwy. Wyróżnia się kilka stopni ochrony:
- słaba (SPF 2-6)
- średnia ( SPF 8-12)
- wysoka (SPF 15-25)
- bardzo wysoka (SPF 30-50)
- ultrawysoka (SPF powyżej 50)
Znając negatywny wpływ opalania i mając na uwadze działanie promieniowania słonecznego, szukamy sposobów na ochronę przeciwsłoneczną. Naszą naturalną ochroną wytwarzaną przez organizm jest melanina, naturalny barwnik skóry. Melanina działa na zasadzie lustra odbijającego promienie słoneczne, ma także zdolność do częściowego pochłaniania padającego promieniowania. Jeśli chcesz zwiększyć produkcję melaniny przez Twój organizm, możesz zastosować się do poniższych porad:
- Wystawiaj skórę na oddziaływanie promieni słonecznych na krótki czas około 10 – 15 minut dziennie. Dostarczysz w ten sposób optymalną dawkę witaminy D. Unikaj opalania się i naświetlania skóry promieniami ultrafioletowymi, które mogą doprowadzić do rozwoju nowotworu.
- Wzbogać dietę o tłuste ryby morskie. Zawierają one dużo witaminy D. Jeśli Twoja dieta pozbawiona jest pokarmów odzwierzęcych, wtedy zachęcamy do wzbogacenia diety w oleje roślinne lub grzyby np. pieczarki.
- Zażywaj zalecane przez specjalistów suplementy z witaminą D. Dobowe zapotrzebowanie na tę witaminę ustala się w celach prewencji chorób oraz dla zachowania pełni zdrowia. Dla osób dorosłych wynosi ono średnio 400 j.m.
W drogeriach i aptekach półki uginają się od produktów oznaczonych, jako zawierające czynnik SPF, ale w tym wpisie chcemy przedstawić naturalne sposoby ochrony skóry przed promieniowaniem.
Do naturalnych filtrów ochronnych zaliczamy między innymi poniższe składniki kosmetyków:
– olej z pestek malin -> jest świetnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu zwalcza wolne rodniki oraz
działa regenerująco,
– masło shea -> przyspiesza leczenie ran i oparzeń, działa także nawilżająco na skórę,
– macerat z aloesu -> nawilża, zmiękcza i regeneruje,
– ekstrakt z jeżówki -> przeciwdziała i neutralizuje stany zapalne oraz chroni skórę przed podrażnieniami,
– olejek z awokado -> odżywia i nawilża skórę, jest bogaty w witaminy oraz uzupełnia barierę lipidową skóry,
– oliwa z oliwek –> ujędrnia i nawilża skórę, działa przeciwzapalnie, antyalergicznie, przeciwutleniająco oraz zapobiega powstawaniu zmarszczek.
Kosmetyki Shy Deer, w których znajdziesz naturalne filtry ochronne:
Eliksir do twarzy, ciała i włosów – masło aloesowe, witamina E, olej z nasion malin, olej słonecznikowy,
Krem dla skóry okolicy oczu – masło shea, olej z jagód goji, olej z nasion malin, witamina E,
Krem dla skóry mieszanej i tłustej – ekstrakt z owoców jeżyn, witamina E, masło shea, masło aloesowe,
Krem dla skóry suchej i normalnej – masło aloesowe, masło shea, ekstrakt z owoców jeżyn, ekstrakt z jagód acai witamina E,
Krem-maska anti-aging – masło shea, olej słonecznikowy, masło aloesowe, witamina E, ekstrakt z owoców jeżyn.
Nasze kosmetyki Shy Deer zawierają surowce, które działają także jako naturalne filtry ochronne. Zapewniają ochronę jeśli mało przebywamy na słońcu, a nasz dzień to trasa z domu do pracy i powrót, spacer na łonie natury czy codzienne zakupy. Natomiast jeśli wybieracie się plażować to polecamy już kosmetyki z oznaczonym filtrem SPF, dobranym odpowiednio do karnacji i wrażliwości skóry. Osoby z jaśniejszą karnacją i wrażliwą skórą powinny stosować filtry o wyższym współczynniku SPF, a osoby które „łatwo” i bez poparzeń się opalają mogą stosować kremy o niższym filtrze. Częstym błędem jest użycie kremu z filtrem raz – zazwyczaj przed wyjściem na plażę. Należy pamiętać, że powinniśmy „dosmarowywać” preparat w skórę po upływie założonego czasu określonego przez SPF oraz po kąpieli w basenie czy morzu, jeśli filtr nie jest wodoodporny. Po zakończeniu opalania warto stosować preparaty łagodzące. Tu świetnie się sprawdzi nasz Eliksir do twarzy, ciała i włosów, który zawiera min. macerat z aloesu, dzięki czemu błyskawicznie nawilży i ukoi skórę podrażnioną opalaniem.
Czy znacie inne, naturalne składniki, które działają ochronnie przeciw promieniowaniu słonecznemu? Napiszcie nam koniecznie w komentarzach!
Miłego dnia! 🙂
0 COMMENTS