
19 maja, 2022
O dojrzałej skórze słów więcej niż kilka 😊
Dzień dobry!
Mam nadzieję, że u Was wszystko dobrze! I że przygotowywane wpisy nie nudzą Was 😊 Dziś jeszcze temat skóry, a dokładniej skóry dojrzałej. Zaczynajmy!
Skóra dojrzała uważana jest za podtyp skóry, ale w rzeczywistości to nie typ czy podtyp a stan skóry, który, no nie oszukujmy się, prędzej czy później będzie dotyczył każdego i każdej z nas. Pamiętam, gdy w szkole jedna z nauczycielek mówiła „do 20 roku życia młodniejemy, a później starzejemy się”. trzeba przyznać, że to bardzo trafne słowa (niestety :D). Nasza skóra zaczyna starzeć się ok. 25 r.ż., a z upływającym czasem procesy starzenia się nabierają tempa. Szczególnie widać to po 30 r.ż. i po przejściu menopauzy. I właśnie w przypadku osób w wieku okołomenopauzalnym mówi się o skórze dojrzałej, ale także w przypadku skóry z uszkodzeniami posłonecznymi.
Źródło: https://unsplash.com/photos/TOKVE7PNwAc
Skóra dojrzała to przede wszystkim skóra z widocznymi uszkodzeniami, które zostały spowodowane czynnikami wewnętrznymi, zewnętrznymi oraz mijającym czasem. Skóra staje się wiotka, pozbawiona elastyczności i szorstka. Stopniowa utrata jędrności skóry i jej wiotczenie sprawiają, że twarz traci swój owal, a rysy ulegają zmianie. Skóra dojrzała cechuje się również żółtym lub szarym odcieniem, jest blada, a dodatkowo mogą pojawić się przebarwienia lub odbarwienia oraz rozszerzone naczynka. Jest szorstka, towarzyszy jej uczucie świądu i pieczenia. Widoczne są zmarszczki – jako pierwsze pojawiają się te związane z mimiką twarzy. I zatrzymajmy się na chwile przy zmarszczkach. Pierwsze zmarszczki mogą pojawić się ok. 25 r.ż., natomiast u osób mających bogata mimikę twarzy (jak ja) nawet wcześniej. Poza mimiką twarzy, do powstawania zmarszczek przyczyniają się także różne czynniki. Możne je podzielić na wewnątrzpochodne i zewnątrzpochodne.
Starzenie wewnątrzpochodne związane jest ze starzeniem fizjologicznym, chronologicznym. Do tej grupy zalicza się także starzenie wywołane zmianami hormonalnymi takimi jak menopauza czy andropauza. Poza zaburzeniami hormonalnymi wpływ na starzenia mają również zaburzenia metaboliczne, nieodpowiednia dieta i związane z nią niedobory mikroelementów, a także niedobór snu, niedostateczna aktywność fizyczna, spożywanie alkoholu oraz czynniki genetyczne. Kolejny typ starzenia się skóry to starzenie mimiczne – związane z ruchami mięśni twarzy. Wyróżnia się również starzenie zewnątrzpochodne, które związane jest z wpływem czynników środowiskowych na skórę, przede wszystkim wpływem promieniowania nadfioletowego. Do czynników tych zaliczyć można także palenie papierosów, zanieczyszczenia środowiska, stres, nieodpowiednia pielęgnacja, przyjmowane leki i czynniki zawodowe. Stres, jak zapewne wiecie, wpływa na funkcjonowanie całego naszego organizmu, zwłaszcza gdy jest to stres długotrwały. Przyczynia się do gorszej regeneracji naskórka, zwiększa TEWL czyli przeznaskórkową utratę wody, a do tego zwiększa wydzielanie łoju i przyspiesza powstawanie zmarszczek. Dodatkowo stres wpływa na jakość naszego snu, zaburza go i to również nie ułatwia nam całej sprawy.
Żródło: https://unsplash.com/photos/i-ePv9Dxg7U
Ze względu na przyczyny, zmarszczki można podzielić na mimiczne, statyczne oraz grawitacyjne. Mimiczne jak już sama nazwa wskazuje, związane są z mimika twarzy, czyli w wyniku ruchów mięśni twarzy. To zmarszczki występujące na czole, wokół oczu, nad ustami i u nasady nosa. Zmarszczki statyczne to utrwalone zmarszczki mimiczna oraz senne, które powstają podczas snu (jako konsekwencja długotrwałego ucisku skóry – na szyi i na dekolcie). I zmarszczki grawitacyjne – te powstają w wyniku utraty jędrności skóry, skóra wiotczeje i opada lekko w dół, co wpływa na powstawania chociażby zmarszczek pionowych od kącików ust w dół (tzw. fałdy marionetki), bruzd nosowo-wargowych i brak wyraźnie zaznaczonych policzków. Pamiętajcie, że zmarszczki same w sobie nie są niczym złym i są nieodłącznym elementem starzejącej się skóry. Możemy jest u siebie samych akceptować, polubić, pokochać, lub jeśli wolimy to redukować poprzez odpowiednią pielęgnację, styl życia i przede wszystkim korzystanie z medycyny estetycznej. Co kto lubi, bez presji, wolny wybór 😊
Źródło: https://unsplash.com/photos/n3BtiYgu5NI
Wyżej wspomniałam, że na skórę ogromny wpływ mają hormony. U kobiet sporą rolę odgrywają estrogeny. W skórze znajdują się receproty dla wielu naszych hormonów, również dla estrogenów. Hormony te przekazują informacje do jądra komórkowego i następnie podejmowane są działania będące odpowiedzią na działanie hormonów. Jak estrogeny wpływają na naszą skórę? Zwiększają syntezę kolagenu (podpory naszej skóry, dzięki czemu jest ona jędrna) oraz kwasu hialuronowego, wzmagają podziały komórek naskórka, co z kolei wpływa na jego lepszą regenerację. Estrogeny mają również korzystny wpływ na gruczoły łojowe, zmniejszają ich rozmiar i obniżają produkcję sebum. I póki one są i działają to jest super dla skóry. Jednak u części kobiet występują zaburzenia związane ze stężeniami hormonów. Nie będę rozpisywać się tu odnośnie wpływu androgenów na skórę w kontekście trądziku, o tym było już w innym wpisie 😊 Skupię się wyłącznie na skórze dojrzałej. Tak więc, nadchodzi moment, gdy stężenie estrogenów spada i mamy do czynienia z okresem menopauzy. Wówczas wzrasta wpływ androgenów, głównie testosteronu, na skórę. Powyższe sprawia, że skóra staje się cieńsza, sucha, szorstka, a procesy regeneracyjne przebiegają znacznie dłużej. Jest to spowodowane zmniejszoną produkcja kolagenu oraz kwasu hialuronowego, zmniejszoną proliferacją komórek naskórka (naskórek odbudowuje się w ciągu 28 dni, wraz z wiekiem proces ten wydłuża się nawet do 60 dni!). Na skutek przewagi androgenów może pojawić się owłosienie na górną wargą ust, rozszerzone pory oraz przerzedzenie włosów na skórze głowy.
Mam nadzieję, że taka teoria nie zanudziła Was. Teraz będzie więcej o pielęgnacji 😊
Przeważnie skóra dojrzała wiąże się z nadmierną suchością, ale może też być skórą mieszaną (tłustą w strefie T i suchą na policzkach). Związane jest to zarówno z wpływem hormonów, ale także predyspozycjami genetycznymi czy stosowaną pielęgnacją. Pielęgnacja powinna być dobrana indywidualnie do typu cery oraz podtypu 😊 Warto włączyć do pielęgnacji składniki o działaniu anti-aging, choć tak naprawdę takie składniki możemy włączyć dużo wcześniej, aby działać prewencyjnie. Pamiętajcie minionego czasu nie cofniemy, a zmarszczki, które już się pojawiły nie znikną w cudowny sposób po zastosowaniu kosmetyku X czy Y. Prewencja przede wszystkim 😊
Jakich składników warto szukać w produktach dla cery dojrzałej? Na pewno kwasu hialuronowego, ceramidów, witamin: C, E, B3 oraz retinoidów, a także koenzumu Q10, ekstraktów roślinnych (z zielonej herbaty, miłorzębu japońskiego), oleju z meadofoam, oleju z rokitnika, resweratrolu, aceroli oraz peptydów.
Co i jak stosować? I co proponuje Shy Deer?
Oczyszczanie zawsze jest bardzo ważne i nie inaczej jest w przypadku cery dojrzałej. Poranną pielęgnację warto zacząć od umycia twarzy emulsją (choć każdy produkt od Jelona będzie tu ok, jednak emulsja jest najdelikatniejsza i to zalecałabym w tym przypadku). Po oczyszczaniu tonik, krem pod oczy (bardzo go lubię polecać bez względu na wiek, bo jest sztosem) i krem do twarzy (w zależności od typu cery – do suchej lub do mieszanej). I tak jak w każdym innym przypadku, zalecam stosowanie produktów z SPF, najlepiejSPF50. Następnie po ok. 10-15 minutach można nałożyć krem BB i gotowe 😊
Wieczorna pielęgnacja to demakijaż – i tu również można użyć emulsji, olejku lub płyn micelarny. I następnie umyć twarz emulsją, żelem lub pianką. Jeśli lubicie pielęgnację minimalistyczną to polecam do demakijażu płyn micelarny a do oczyszczania emulsję (którą wykorzystacie również do porannej pielęgnacji). Tonizacja, krem pod oczy i serum! Serum ujędrniające od Shy Deer można stosować na twarzy, szyję i dekolt oraz pod oczy! I to warto uczynić, nakładając najpierw serum, a jak się wchłonie to następnie krem pod oczy i krem na twarz – na noc polecam krem-maskę antiaging. Mam to przetestowane na klientkach i wracają po niego 😊 Na serum ujędrniające można również nałożyć eliksir olejowy. Do tego raz w tygodniu peeling – zalecam enzymatyczny i raz w tygodniu maseczka – tu można jak najbardziej Beauty maskę (w przypadku cery mieszanej pozostałabym przy kremie-masce antiaging). Produkty były już omawiane przy okazji innych wpisów, przybliżę Wam jedynie krem-maskę, serum i eliksir.
- krem-maska anti-aging przeznaczony jest głównie do pielęgnacji nocne, choć można też w dzień. Osobiście zalecam na noc 😊 Wykazuje działanie regenerujące, głęboko nawilżające i wygładzające skórę. Ze względu na zawartość ekstraktu z aceroli, ekstraktu z owoców noni witaminy E działa antyoksydacyjnie, dzięki czemu opóźnia procesy starzenia się skóry. Zalecany jest osobom ze skórą dojrzałą, zniszczoną i wymagającą silnej regeneracji. Krem ten może być stosowany na noc lub jako maseczka bankietowa. Krem-maskę nie zalecam u osób przed 30 r.ż, wyjątkiem są bardzo zniszczone i wymagające skóry.
- Serum ujędrniające – to produkt o lekkiej wodno-żelowej formule, który doba o odpowiednie nawilżenie skóry, a przy tym również o wygładzenie drobnych linii, o jędrność i napięcie skóry. To produkt nie tylko dla osób z cerą dojrzałą, ale również dla osób od ok. 25 r.ż., pamiętajcie, że działania prewencyjne to ważna sprawa. Serum wspomoże opóźnienie procesów starzenia się skóry 😊 To serum przy cerze normalnej zalecam max 2 razy w tygodniu, pod warunkiem, że jesteś w wieku ok. 25 lat lub więcej. Wcześniej nie zalecam. W składzie znajdziecie m.in. hialuronian sodu, aloes, ekstrakt z kwiatów głogu, ekstrakt z kwiatów jaśminu, ekstrakt z wąkroty azjatyckiej czy z sałaty morskiej/
- Eliksir do twarzy, ciała i włosów to lekka olejowa formuła, która zawiera takie substancje jak olej z jagód goji, lniany, słonecznikowy, z owoców dzikiej róży, z nasion malin, skwalan, witaminę E, olejową postać witaminy C oraz palmitynian retinylu. Eliksir działa na skórę nie tylko delikatnie natłuszczająco, ale również ujędrniająco i uelastyczniająco. Chroni skórę przed wpływem wolnych rodników. Produkt należy stosować 2-3 razy w tygodniu. Stosuj go na wilgotną od toniku skórę. Jeśli dodatkowo w pielęgnacji stosujesz lekkie serum, korzystaj z nich zamiennie.
Ufff, dobrnęliśmy do końca! A jeszcze nie opowiedziałam Wam o działaniach prewencyjnych, ale to może zostawimy na kolejny temat 😊 I wtedy opowiem Wam jakie działania warto podjąć, aby opóxnić oznaki starzenia się skóry.
Tymczasem życzę Wam pięknego dnia/wieczoru!
Ściskam, P.
0 COMMENTS