Olejowanie włosów – podstawy + metody

Olejowanie włosów – podstawy + metody

Zacznijmy od postaw, czyli czym jest olejowanie włosów – to jeden z etapów pielęgnacji włosów oraz skóry głowy. Stosowanie olejów na włosy może przyczynić się do przywrócenia im dobrego poziomu sprężystości, pomóc zwiększyć ich odporność na zniszczenia, zmiękczyć włosy oraz dodać im pięknego blasku, a to wszystko dzięki zawartym w olejach kwasom tłuszczowym. Oleje wpływają także pozytywnie na skórę głowy, a w zależności od rodzaju oleju mogą np. wesprzeć walkę z łupieżem czy też przyczynić się do przyspieszenia wzrostu włosów.

Źródło: https://unsplash.com/photos/QrK0mgbk2r0

Jak działają oleje?
Olej po zaaplikowaniu na włosy tworzy na nich ochronny film, a kwasy tłuszczowe w nim zawarte mają wtedy czas na to, aby min. odżywić włosy oraz przyspieszyć ich regenerację. Oleje stosujemy zarówno na całe włosy, jak i każdego dnia na końcówki, aby je zabezpieczyć przez uszkodzeniami spowodowanymi codzienną aktywnością. W przypadku końcówek warto sięgnąć po serum, które w składzie poza olejami ma inne cenne składniki jak np. ceramidy. Warto zwrócić uwagę na to, że olej nie nawilża włosów, a czyni to pośrednio – tworząc ochronny film zabezpiecza włosy przed ucieczką wody oraz składników z kosmetyków wcześniej zaaplikowanych.

Jaki olej do jakich rodzajów włosów?
Rodzaj oleju zazwyczaj dobieramy do porowatości naszych włosów. Więcej o porowatości przeczytasz we wpisie na naszym blogu, link poniżej:

https://www.shydeer.pl/porowatosc-wlosow-charakterystyka-i-pielegnacja/

Aby pomóc Ci ocenić porowatość Twoich włosów możesz także wypełnić nasz QUIZ:

https://shydeer.sklep.pl/pl/i/Poznaj-porowatosc-Twoich-wlosow/27

Przykłady doboru olejów w zależności od porowatości włosów:

Wysokoporowate: masło shea, olej słonecznikowy, olej z nasion malin, ze słodkich migdałów, olej sezamowy.

Średnioporowate: masło shea, olej słonecznikowy, olej jojoba, olej lniany, oliwa z oliwek.

Niskoporowate: masło/ olej awokado, masło kakaowe, masło shea, olej kokosowy.

Jak rozpocząć olejowanie?
Na początku zacznij olejować włosy 1-2 razy w tygodniu, i jeśli Ci się uda to spróbuj każdą z możliwych metod olejowania, aby móc ocenić, która metoda jest dla Ciebie najlepsza.


Wyróżniamy kilka metod olejowania:

1) Na sucho – jeśli jesteś początkując_ w temacie olejowania to najlepiej rozpocząć od tej metody. Zaaplikuj niewielką porcję wybranego oleju w zagłębienie dłoni, rozejrzyj go, a następnie rozprowadź równomiernie na całej długości włosów. Nie musisz aplikować dużo oleju. Jeżeli zaaplikujesz go niewiele, włosy szybko go wchłoną i zaczną przyjmować cenne składniki. Dzięki temu możesz wyjść z olejem na włosach nawet do pracy czy do sklepu, wystarczy że zwiążesz włosy i gotowe. Ponadto łatwiej będzie go zmyć.

2) Na mokro – metoda bardzo podoba do tej na sucho, przy czym tutaj przed aplikacją oleju zwilżamy włosy wodą. Zaaplikowany na wilgotne włosy olej zatrzyma wilgoć we włosach.

3) Na podkład – metoda podobna do tej na mokro, przy czym tutaj zamiast wody aplikujemy na włosy podkład, którym może być hydrolat, mgiełka, żel aloesowy, woda różana itp.

4) Na odżywkę – Świetna metoda, jeśli masz już sprawdzoną, ulubioną odżywkę i/lub maskę. W tej metodzie do porcji odżywki dodaj łyżeczkę oleju, wymieszaj całość w dłoniach i następnie równomiernie rozprowadź na włosach. Przy kolejnych aplikacjach możesz zwiększać stosunek oleju do odżywki. Jeśli nie masz sprawdzonej odżywki, na początek wybierz taką, której działania najbardziej w danym momencie potrzebują Twoje włosy – jeśli nawilżenia –sięgnij  po odżywkę, która w składzie ma sporo humektantów, jeśli potrzebują protein – sięgnij po maskę z proteinami.

Niezależnie od wybranej metody – trzymaj olej na włosach przynajmniej 20 minut, jednak przy metodach na odżywkę i na podkład – staraj się nie trzymać oleju na włosach dłużej niż 30 minut, Dlaczego? Bowiem odżywki i/lub maski potrafią być bogate w składniki nawilżające lub proteiny, jeśli potrzymamy na włosach zbyt długo taki produkt, możemy włosy rozmiękczyć lub doprowadzić do ich przeproteinowania, szczególnie jeśli maska zawiera proteiny pochodzenia zwierzęcego. Jeżeli zaś stosujesz metody na sucho i na mokro – wtedy olej na włosach może zostać nawet na całą noc (na włosach, nie na skórze głowy!).

Jak zmyć olej z włosów?
Do zmywania oleju z włosów używamy zazwyczaj odżywki, a cały proces określamy emulgowaniem oleju. Najlepiej sięgnąć po taką, która jest Twoim produktem zamykającym pielęgnację – po emulgowaniu nie musisz już aplikować dodatkowej odżywki. Do zmywania oleju ze skóry głowy warto jednak użyć szamponu. Pamiętaj, że w takiej sytuacji olej z długości włosów zmywaj raczej odżywką. Oczywiście zdarzają się oleje, do których zmycia potrzebujesz szamponu, to zależy od typu produktu.

Rodzaje produktów do olejowania
Do olejowania włosów możesz używać albo czystych olei, np. kameliowy, słonecznikowy itp. ale możesz też sięgnąć po gotowe mieszanki. Taką gotową mieszankę, która sprawdzi się w pielęgnacji włosów każdego typu znajdziecie w ofercie Shy Deer – jest nią serum rozświetlające z ceramidami, o którym więcej przeczytacie tutaj oraz druga propozycja – eliksir do twarzy, ciała i włosów, znajdziecie o nim wszystkie informacje tutaj. Serum rozświetlające zawiera min. Olej kameliowy, roślinny odpowiednik silikonów, skwalan z oliwek, rozświetlające drobinki czy olej Pracaxi, natomiast Eliksir bazuje na maceracie aloesowym, ma w składzie także olej lniany, olej tamanu czy kompleks witamin A, C i E. Oba produkty są wielofunkcyjne, możesz je stosować zarówno do włosów, olejowania, na końcówki jak i do twarzy czy ciała.

Pierwsze efekty prawidłowego olejowania powinny być widoczne już po pierwszym miesiącu regularnej pielęgnacji,, której jednym z etapów jest olejowanie.
Pamiętaj, że więcej nie zawsze znaczy lepiej, a w przypadku olejowania naprawdę nie potrzeba nakładać dużej ilości oleju, aby zobaczyć efekty. Pamiętaj też, aby nie wdrażać do pielęgnacji wielu nowych kosmetyków na raz, bowiem na końcu nie będziesz wiedział_ który produkt dał konkretny efekt.

Którą metodę olejowania wybierzesz dla siebie? Koniecznie daj nam znać w komentarzu!
Dziękujemy za uwagę!

0 COMMENTS