Opakowania kosmetyczne zero waste

 

Naszej ekipie Shy Deer od dawna jest bliska idea życia zero waste. Codzienne staramy się tak funkcjonować, aby produkować jak najmniej śmieci. O tym już niedługo w naszych kolejnych wpisach na blogu.😀

Dziś chcemy Wam napisać skąd pomysł na opakowania naszych kosmetyków. Tworząc markę Shy Deer od początku chcieliśmy znaleźć opakowanie zgodne z filozofią zero waste. Po długich i żmudnych poszukiwaniach znaleźliśmy opakowania spełniające te wymagania. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że jesteśmy najprawdopodobniej jedyną marką kosmetyków naturalnych w Polsce, których opakowania są zero waste.

Wchodząc w szczegóły tematu – słoiczki naszych kremów są szklane, zamykane drewnianymi wieczkami. Drewniane elementy w naszych opakowaniach tworzone są z drewna z Włoch🇮🇹 – bukowego i jesionowego. Pochodzą z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony, z kawałków które pozostały po produkcji innych produktów z drewna, a nie można ich już w inny sposób wykorzystać, ponieważ te kawałki drewna są już za małe. Butelki lekkiej emulsji 2w1 i toniku są wykonane z plastiku, a to od razu nam się kojarzy ze szkodliwym odpadem. Ale czy słusznie ? Oczywiście, że nie! Plastik też może być eko. Podstawową zasadą zero waste jest 5R:

✅ Refuse – Odmawiaj

✅ Reduce – Redukuj, minimalizuj

✅ Reuse – Użyj ponownie

✅ Recycle – Przetwarzaj i Przerabiaj (Upcycle)

✅ Rot – Kompostuj

A co zasada 5R ma wspólnego z naszymi opakowaniami?

Użyty plastik i szkło w naszych opakowaniach pochodzi z recyklingu i nadaje się do ponownego poddania temu procesowi. Świadczy o tym piktogram umieszczony na dnie naszych butelek. Piktogram ♻ ten zawiera trzy strzałki, tworzące trójkąt, z grotami skierowanymi zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wewnątrz trójkąta znajduje się liczba oznaczająca kod użytego materiału, a pod trójkątem umieszczany jest skrót literowy. W naszym przypadku jest to PE-HD, czyli polietylen wysokiej gęstości, który jest uważany za plastik bezpieczny, nadający się do ponownego użycia.

 

 

Istotne także jest to, że dobór materiału i grubość butelki jest tak dopasowana, aby wykorzystać jak najmniej plastiku na jedno opakowania, a żeby butelka była wytrzymała podczas transportu i jej użytkowania.👌

W świecie opakowań kosmetyków pojawiają się deklaracje, że użyte opakowania z plastiku zawierają składnik, który ułatwia rozpad plastiku na mniejsze kawałki. Lecz tak naprawdę, powoduje on rozkład opakowania na mniejsze fragmenty, które niestety nie podlegają już dalszej biodegradacji.

W przypadku plastikowych opakowań, według nas, najlepszym sposobem na zachowanie zasady 5R jest powtórne wykorzystanie takiego opakowania i nadanie mu drugiego lub kolejnego „życia”, bądź recykling. Dzięki takiemu działaniu opakowanie może być prawie w nieskończoność wykorzystywane przybierając inne formy użytkowe. Na przykład może zostać przerobione na inne opakowanie, zabawkę, narzędzia, sprzęt gospodarstwa domowego, a nawet części samochodów lub maszyn itp.

Naszym sposobem na koleje wykorzystanie naszego opakowania jest np. użycie butelki po toniku lub emulsji jako dyfuzor do mydła w płynie, płynu do naczyń lub żelu pod prysznic czy balsamu. Wystarczy tylko ściągnąć etykietę, przelać produkt i gotowe. Słoiczek po kremie możemy wykorzystać do przechowywania własnoręcznie zrobionego peelingu lub ulubionego masła do ciała.😃

 

 

W przemyśle kosmetycznym często pakuje się produkty w dodatkowe kartoniki, tuby papierowe i folię. My, mając na uwadze dobro naszego środowiska, nie pakujemy produktu w dodatkowy kartonik czy folię, ponieważ nie chcemy generować dodatkowych, niepotrzebnych śmieci. Polecamy używać kosmetyczki lub woreczki wytworzone z juty, które można używać wiele lat.

Mamy nadzieję, że nasze podejście do opakowań i ich wykorzystania, spodoba się wielu osobom. Jest to mały krok w stronę troski o środowisko, które jest naszym wspólnym dobrem.💚🌍

Podzielcie się z nami w komentarzach, jakie macie sposoby na niestandardowe wykorzystanie opakowań np. po kosmetykach😁

 

 

Shy Deer
Share:
3 COMMENTS
Iza
  • sie 16 2018
Wbrew pozorom bardzo dobrym motywatorem do recyklingu są... Dzieci :) w naszym domu już kilka opakowań po jogurcie znalazło nowe życie jako grzechotki lub kastaniety :) to nie tylko pomysł na recykling, ale też na kreatywne zajęcie Malucha. Same zalety. Blaszane puste pojemniczki po mleku służą u nas jako pojemniki na zabawki. Z kolei niektóre opakowania po kosmetykach myję i używam do przelewania z większych opakowań. Przydaje się w podróży ;)
    Shy Deer
    • sie 16 2018
    Dziękujemy za nowe pomysły :-) To cudowne, w jaki sposób Dzieci potrafią nas zmotywować!;-)
Anka
  • lip 27 2019
Cześć dzięki za wpis dla nas !