Porowatość włosów – charakterystyka i pielęgnacja

Witajcie! Dziś kilka słów na temat porowatości włosów oraz o ich pielęgnacji w zależności od porowatości.

Czym jest porowatość zapytacie? A może już ten temat jest Wam znany? 🙂

Porowatość włosa to nic innego jak stopień rozchylenia łuski włosa. Można także określić, że o porowatości decyduje stopień uszkodzenia/ ubytku w strukturze włosa. Im większe uszkodzenia/ ubytki tym porowatość jest wyższa. Im bardziej włos porowaty, tym więcej składników wchłania z kosmetyku, ale też ma większą i szybszą tendencję do ich utraty, a co za tym idzie – trudniej go pielęgnować.

Nie znasz porowatości swojego włosa? Rozwiąż nasz quiz, pomoże Ci ją określić!

Źródło: https://unsplash.com/photos/tuoBNgI5uLA

Wyróżniamy 3 rodzaje porowatości:

  • niska porowatość
  • średnia porowatość
  • wysoka porowatość

Określenie porowatości włosa może być pomocne przy dobieraniu właściwej dla włosów pielęgnacji, choć czasem bardzo trudno ją określić.

Warto też zwrócić uwagę, że porowatość może być różna, na różniej długości, np. inna na włosach u nasady, a inna na długości. Porowatość włosa też może ulec zmianie, np. w wyniku dobrze dobranej i systematycznej pielęgnacji porowatość z wysokiej może zmienić się na średnią, może także ulec pogorszeniu, jeśli np. zaczniemy rozjaśniać włosy lub zaniedbamy ich pielęgnację.

Charakterystyka włosów o niskiej porowatości

To teoretycznie włos najmniej wymagający biorąc pod uwagę jego pielęgnację. Łuski takiego włosa są rozchylone bardzo delikatnie, za sprawą czego ten typ włosa jest zazwyczaj gładki, lśniący i sypki. Struktura takiego włosa jest szczelna i to włos, który wygląda najbardziej zdrowo, jest też dobrze nawilżony i sprężysty. Ten typ włosa nie plącze się tak często jak włosy o wyższej porowatości i też rozczesać go bardzo łatwo. Bardzo łatwo na takim włosie uzyskać efekt tafli, mimo iż nie wchłania dużej ilości kosmetyku. Z drugiej strony źle dobrana pielęgnacja może doprowadzić do obciążenia takiego włosa, oklapnięcia co może wyglądać niekorzystnie. Jeśli nałożysz zbyt dużą ilość kosmetyku, to taki włos nie wchłonie nadmiaru, aby znów wyglądał świeżo – należy go ponownie umyć. Taki włos podczas upału się nie przesusza, a i wysoka wilgotność mu nie straszna, przy takiej pogodzie tylko czasem się puszą. Ten typ włosa jest mocny, dość trudno go uszkodzić przez takie czynności jak suszenie, prostowanie, otarcia od poduszki czy rozczesywanie ich, kiedy są wilgotne. Zwróć jednak uwagę ze taki włos można szybko i łatwo zniszczyć np. poprzez nieumiejętne zabiegi fryzjerskie, np. utlenianie lub długofalowe zaniedbanie pielęgnacji, przez co porowatość może ulec zmianie. Jeśli podcinasz końcówki – to po podcięciu są one długo mocne i dobrej kondycji.

źródło https://unsplash.com/photos/kTHBXCXaUC0

Jak je pielęgnować?

Pielęgnacja tego typu włosa jest dość prosta. Największa trudność w jego pielęgnacji to zwiększenie objętości, odbicie włosa u jego nasady oraz zwiększenie gęstości włosów, pod kątem ich wyglądu. Warto wobec tego zwrócić uwagę aby stosować preparaty oczyszczające skórę głowy, aby dobrze ją oczyścić, domyć np. poprzez preparaty regulujące wydzielanie sebum, oraz też delikatne myjadła, które w recepturze połączone są z gliceryną, np. w naszym Delikatnym szamponie w piance. Szampony zawierające w składzie silikony i emolienty powodują, że ten typ włosa po umyciu jest pozbawiony objętości. Aby nie było tak łatwo – ten typ włosa trudno wystylizować, loki szybko ulegają na nich rozprostowaniu., dodatkowo trudniej je zafarbować.

Umycie (najlepiej 2krotne) – odrobina odżywki – wysuszenie – rozczesanie – + odrobina serum na końcówki , raz na czas warto zaaplikować maskę i włosy olejować, odżywkę możesz używać przed myciem lub po myciu.

Jeśli nie czujesz takiej konieczności – nie musisz przy każdym myciu aplikować odżywki. Stosuj ją np. co 2 mycie. Zwróć też uwagę, że aby dobrze nawilżyć taki włos wystarczy bardzo mała ilość odżywki. Taki włos nie wymaga długich zabiegów pielęgnacyjnych.

Oleje – lubi oleje nasycone, np. olej kokosowy, palmowy, masło kakaowe, mango, shea

Charakterystyka włosów o średniej porowatości

To włos, który dość łatwo pielęgnować. Łuski takiego włosa mają średni poziom rozchylenia, za sprawą czego ten typ włosa jest zazwyczaj lśniący i zdrowy, i dodatkowo ma dość dobrą objętość. Struktura takiego włosa nie jest szczelna tak bardzo, jak w przypadku włosa o niskiej porowatości, włos ten jest stosunkowo dobrze nawilżony i sprężysty. Ten typ włosa potrafi się od czasu do czasu plątać, jednak nie tak bardzo i nie tak często jak włos o wysokiej porowatości i też rozczesać jest go łatwiej. Trudniej tutaj uzyskać efekt tafli niż w przypadku włosa o niskiej porowatości. Włos ten wchłania optymalną ilość kosmetyku. Trudniej tutaj doprowadzić do obciążenia takiego włosa, oklapnięcia. Jeśli nałożysz zbyt dużą ilośc kosmetyku, to taki włos po pewnym czasie wchłonie nadmiar i znów wyglądał świeżo – nie ma konieczności w takiej sytuacji ponownie go myć. Taki włos podczas upału czasem tylko się przesusza, a przy wysokiej wilgotności może dojść do puszenia się. Ten typ włosa jest dość mocny, jednak możesz go uszkodzić i uwrażliwić jeśli nadużywasz suszenia, prostowania, może ulegać zniszczeniu od otarcia od poduszki czy rozczesywana ich, kiedy są wilgotne. Taki włos można bardzo szybko i łatwo zniszczyć np. poprzez nieumiejętne zabiegi fryzjerskie, np. utlenianie lub długofalowe zaniedbanie pielęgnacji, przez co porowatość może ulec zmianie i taki włos może stać się włosem o wysokiej wrażliwości i o wysokiej porowatości. Jeśli podcinasz końcówki – to po podcięciu są one przez pewien czas mocne i w dobrej kondycji, jednak dużo krócej niż w przypadku włosa o niskiej porowatości.

Źródło: https://unsplash.com/photos/fZSzf-T46ow

Jak je pielęgnować?

Pielęgnacja tego typu włosa jest stosunkowo prosta. W zasadzie nie ma tu większej trudności z objętością takiego włosa, czy jego odbiciem u jego nasady czy zwiększeniem gęstości, pod kątem ich wyglądu. Warto używać preparaty oczyszczające skórę głowy, aby dobrze ją oczyścić, domyć np. poprzez preparaty regulujące wydzielanie sebum, oraz też delikatne myjadła, które w recepturze połączone są z gliceryną, np. w naszym Delikatnym szamponie w piance. Szampony zawierające w składzie silikony i emolienty mogą spowodować, że ten typ włosa po umyciu będzie miał słabszą objętość. Ten typ włosa łatwo wystylizować, loki dość długo się utrzymują., raczej nie ma też problemów z ich farbowaniem.

Umycie (czasem 2krotne) – odżywka lub maska – wysuszenie – rozczesanie – + serum na końcówki , raz 2-3 mycia warto zaaplikować maskę i włosy olejować, odżywkę możesz używać przed myciem lub po myciu. Lub i tak i tak.

Warto używać odżywki przy każdym myciu lub zamiennie za odżywkę użyć maski. Aby dobrze nawilżyć taki włos wystarczy mała ilość odżywki.

Oleje – lubi oleje jednonienasycone, np. oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, olej ze słodkich migdałów, kameliowy, rycynowy, arganowy, z orzechów, w tym ziemnych i laskowych

Charakterystyka włosów o wysokiej porowatości

To włos, który trudno pielęgnować. Włos staje się wysokoporowaty bardzo często w wyniku regularnych zabiegów fryzjerskich, np. poprzez utlenianie. Łuski takiego włosa mają wysoki poziom rozchylenia lub jego łuska jest uszkodzona, za sprawą czego ten typ włosa jest zazwyczaj matowy, suchy, wygląda ogólnie na zniszczony, bardzo szybko i łatwo chłonie wodę, ale równie szybko ją traci ponownie stając się suchy i matowy. Plusem tego typu porowatości jest duża objętość włosów. Struktura takiego włosa nie jest szczelna, włos ten jest słabo nawilżony i brak mu sprężystości. Ten typ włosa bardzo często się plącze, bowiem jego łuski zahaczają się o siebie, taki włos tez trudno rozczesać. Bardzo trudno tutaj uzyskać efekt tafli, połysku na włosach. Włos ten potrafi wchłonąć bardzo dużą ilość kosmetyku. Trudno tutaj doprowadzić do obciążenia takiego włosa, oklapnięcia. Jeśli nałożysz zbyt dużą ilość kosmetyku, to taki włos po pewnym czasie wchłonie nadmiar i często znów wyglądał na suchy. Taki włos podczas upału mocno się przesusza, a przy wysokiej wilgotności mocno się puszy, bo włos chłonie bardzo dużą ilość wody z powietrza. Ten typ włosa jest słaby, łatwo możesz go uszkodzić, jest bardzo wrażliwy, raczej unikaj suszenia, prostowania, podczas snu wiąż włosy, aby uniknąć otarć od poduszki i unikaj rozczesywana ich, kiedy są wilgotne. Kontynuując nieumiejętne zabiegi fryzjerskie np. utlenianie doprowadzasz do dalszego wykruszania łusek, i dalszego ich uwrażliwiania i długofalowych uszkodzeń. Jeśli podcinasz końcówki – to po podcięciu bardzo szybko ponownie zaczynają się kruszyć, łamać, rozdwajać i są w słabej kondycji. Porowatość może ulec zmianie i taki włos może stać się włosem o średniej lub niskiej wrażliwości i o niskiej porowatości przy dobrze dobranej pielęgnacji i odpowiednim zabiegom im towarzyszącym.

Źródło: https://unsplash.com/photos/dnpa8k6TGRE

Jak je pielęgnować?

Pielęgnacja tego typu włosa jest trudna i wymagająca. Największa trudność w jego pielęgnacji to nawilżenie takiego włosa i zatrzymanie tej wilgoci w jego wnętrzu, bowiem taki włos bardzo szybko traci wilgoć, wygląda na ogólnie zniszczony, suchy, matowy, beż „życia”, trudno go obciążyć. Z objętością czy odbiciem włosa u jego nasady oraz zwiększenie gęstości włosów, pod kątem ich wyglądu nie ma problemu, bowiem taki włos ma zazwyczaj bardzo dużą objętość. Warto zwrócić uwagę aby starać się nie używać bardzo mocnych detergentów, raczej sięgać po delikatne myjadła, które w recepturze połączone są z gliceryną, np. w naszym Delikatnym szamponie w piance. Szampony zawierające w składzie silikony i emolienty raczej nie powodują, że ten typ włosa po umyciu jest pozbawiony objętości czy oklapnięty. Ten typ włosa łatwo wystylizować, np. loki utrzymują się długo. Włos o wysokiej porowatości łatwo zafarbować ale z drugiej strony farba z takiego włosa szybko i łatwo się wypłukuje. To włos bardzo wrażliwy i bardzo podatny na wszelkie uszkodzenia.

Umycie (często wystarczy 1krotne i z użyciem delikatnego detergentu) – spora ilość odżywki lub maski (warto maski lub odzywki na takich włosach trzymać kilka do kilkudziesięciu minut, najlepiej w połączeniu z nałożonym na włosy ręcznikiem/ turbanem, co wesprze i ułatwi proces wynikania kosmetyku)  – wysuszenie (starać się unikać suszenia gorącym powietrzem i pocierania ręcznikiem o włosy, pamiętaj aby taki włos tylko delikatnie odciskać na ręczniku ) – rozczesanie – (tylko na sucho i najlepiej z użyciem odżywki lub serum) – obowiązkowo serum zabezpieczające na końcówki. Pamiętaj o regularnym używaniu masek, odżywek bez spłukiwania i o olejowaniu włosów aby je zabezpieczać, odżywkę warto używać przed i po myciu.

Odżywki lub maski używaj obowiązkowo przy każdym myciu, najlepiej też w metodzie OMO, czyli maska – mycie – odżywka lub w zabiegach jeszcze bardziej rozwiniętych np. o olejowanie. Aby dobrze nawilżyć taki włos potrzeba sporej ilość odżywki lub maski. Taki włos wymaga najdłuższych zabiegów pielęgnacyjnych.

Oleje – lubi oleje wielonienasycone, np. olej słonecznikowy, z pestek malin, z pestek dyni, lniany, konopny, z pestek winogron, kukurydziany, z czarnuszki itp.

Źródło: https://unsplash.com/photos/G9XMLUAjETM

Mamy nadzieję, że post Wam się spodobał i że przybliżyliśmy Wam temat porowatości włosów 🙂

Pamiętajcie jednak, że podstawą jest obserwacja włosów, bo każde włosy są inne i aby pielęgnacje dostosować do ich potrzeb, niekoniecznie do porowatości. Niech określenie porowatości będzie wskazówką, kierunkiem jaki możecie obrać wybierając ścieżkę świadomej pielęgnacji włosów. Twoje włosy są piękne, niezależnie od tego, jaką mają porowatość 🙂

O porowatości włosa możesz także dowiedzieć się więcej  z filmu na naszym kanale You Tube

Jak zawsze czekamy na Wasze komentarze i uwagi. Pięknego dnia!

Jelonkowy Zespół <3

0 COMMENTS