
16 sierpnia, 2022
Skóra odwodniona – czyli sucha?
Skóra odwodniona – czyli sucha?
Przyszedł czas na kolejny wpis dotyczący typów i podtypów skóry. Jak już zapewne wiecie, wyróżniamy 4 podstawowe typy skóry: normalną, suchą, mieszaną i tłustą, oraz kilka podtypów: skórę trądzikową, dojrzałą, naczyniową, wrażliwą, alergiczną i odwodnioną. I dziś przybliżę Wam skórę odwodnioną.
Na wstępnie powiem, że skóra odwodniona ≠ sucha
Przypomnę, że skóra sucha jest wynikiem zaburzeń w funkcjonowaniu bariery hydrolipidowej naskórka. Bariera ta traci swoją szczelność, zmniejsza się ilość zarówno substancji nawilżających (NMF – Naturalny czynnik nawilżający) jak i lipidowych, co w konsekwencji prowadzi do przeznaskórkowej utraty wody (TEWL). Zbyt mała ilość wody w naskórku sprawia, że osłabieniu ulegają wiązania miedzy komórkami, szczególnie komórkami warstwy rogowej, a to objawia się poprzez rogowacenie i uwidaczniają się suche skórki Cera sucha charakteryzuje się przeważnie żółtym zabarwieniem, cienkim naskórkiem, szorstkością i skłonnością do łuszczenia się. Dodatkowo osobom z cerą suchą towarzyszy dyskomfort związany z ściągnięciem skóry, a często także uczucie swędzenia i pieczenia.
Źródło: https://unsplash.com/photos/dKrIgSUr4MY
Natomiast odwodnienie skóry jest stanem przejściowym, który związany jest z brakiem wody lub białek wiążących wodę. Jak więc sama nazwa wskazuje, skóra ta boryka się z niedostatecznym nawilżeniem, nie tylko od zewnątrz, ale również od wewnątrz. Pamiętajcie, że prawidłowe nawodnienie organizmu istotne jest nie tylko dla jego prawidłowego funkcjonowania, ale również dla dobrze nawilżonej i zdrowej skóry.
Może przy okazji odwodnienia skóry warto wspomnieć o nawodnieniu organizmu 😊
Jak zapewne pamiętacie z lekcji biologii, organizm człowieka składa się w ok. 60-70% z wody, składnik ten występuje w każdej komórce i tkance naszego ciała. Spożywanie wody każdego dnia, w odpowiedniej ilości, jest zatem bardzo ważne! Woda to w końcu nie tylko składnik budulcowy nas samych, pełni ona wiele ról, m.in.:
- Bierze udział z termoregulacji, czyli w procesie pocenia się
- Jest rozpuszczalnikiem dla wielu związków chemicznych, minerałów i witamin (z grupy B, czy witaminy C)
- Odpowiada za równowagę kwasowo-zasadową oraz elektrolitową
- Prawidłowe nawodnienie warunkuje właściwy przebieg procesu trawienia oraz wchłaniania składników odżywczych z pożywienia
- Wpływa na prawidłowe nawilżenie skóry
- Odpowiada za przebieg procesów metabolicznych
- Odpowiada za usuwanie ubocznych produktów przemiany materii
Przyjęło się mówić, że powinniśmy spożywać 1,5-2 litry wody każdego dnia. Jednak na ilość wody jaką powinniśmy spożywać wpływ na wiele czynników, takich jak: płeć, wiek, aktywność fizyczna, temperatura otoczenia. Przyjmuje się, że osoba dorosła powinna wypijać ok. 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała, przy czym podczas upałów i wysiłku fizycznego zapotrzebowanie na wodę wzrasta.
Źródło: https://unsplash.com/photos/PCpoG06fcUI
Warto też pamiętać o tym, że wodę do organizmu możesz dostarczyć nie tylko poprzez samo jej picie, ale również spożywając owoce i warzywa bogate w wodę (m.in. arbuz, ogórki, truskawki, ananas, brzoskwinia, cytryna, melon, rzodkiewka, pomidory).
Nie lubisz smaku wody? Wzbogać ją o mięte, cytrynę, miód, imbir, limonkę, pomarańczo.
W jaki jeszcze sposób możesz zwiększyć ilość spożywanej wody?
Zacznij dzień od szklanki wody 😊 Ja osobiście zawsze mam kubek z wodą przy łóżku, inaczej nie zasnę 😀 Dodatkowo warto mieć zawsze przy sobie butelkę wody. Ja korzystam z tej przefiltrowanej, którą wlewam do butelki szklanej lub wykonanej z plastiku wielokrotnego użytku. Bidonów u mnie nie brakuje, więc na spacery czy wycieczki rowerowe zawsze wody mam pod dostatkiem. Co i Wam polecam. Warto też mieć szklankę z wodą pod ręką w miejscu pracy, odruchowo będziecie po nią sięgać 😊
Jak objawia się odwodnienie organizmu?
Możesz:
- czuć się zmęczon_, osłabion_,
- mieć zawroty lub bóle głowy
- mieć problemy ze snem i koncentracją
- odczuwać zwiększone pragnienie oraz suchość w ustach
- rzadko oddawać mocz
- mieć zaparcia
- mieć suchą skóra
Źródło: https://unsplash.com/photos/FVRTLKgQ700
Pamiętaj jednak, że odwodnienie może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, takich jak udar cieplny, drgawki, wstrząs hipowolemiczny (czyli taki spowodowany obniżona objętością krwi co z kolei powoduje spadek ciśnienia krwi i ilości tlenu) oraz problemy z pracą nerek.
Odwodniona skóra – czyli jaka?
Odwodnienie skóry, jak wyżej wspomniałam, jest stanem odwracalnym i związanym z brakiem nawilżenia, zarówno tym z zewnątrz jak i wewnątrz. Ze względu na uszkodzoną barierę hydrolipidową naskórka, skóra traci wodę, nie tylko tę znajdującą się w górnej warstwie skóry, ale również tę ze skóry właściwej. Odwodnienie skóry może towarzyszyć skórze tłustej, mieszanej, ale też i tej suchej! Do przyczyn tego stanu zalicza się:
- nieodpowiednią pielęgnację
- niedostateczne nawodnienie skóry
- nadmierną ekspozycję na promieniowanie nadfioletowe
- stres
- czynniki zewnętrzne takie jak wiatr, mróz, klimatyzacja, suche pomieszczenia
- niektóre leki, szczególnie te stosowane zewnętrznie oraz zabiegi np. peelingi chemiczne
Źródło: https://unsplash.com/photos/McFHX5Az8gU
Poza uczuciem „suchości” skóry towarzyszy temu dyskomfort w postaci swędzenia, pieczenia, ściągnięcia skóry, a czasem również zaczerwienienia. Skóra może być podrażniona, „pory skóry” rozszerzone i można zauważyć łuszczące się skórki. Skóra jest szorstka w dotyku, matowa, pozbawiona blasku i ma poszarzały koloryt.
Odczucia te związane są z uszkodzona barierą hydrolipidową naskórka, a to ma też wpływ na zwiększoną wrażliwość skóry na czynniki zewnętrzne. Zwiększony wpływ czynników zewnętrznych niesie za sobą pogorszenie stanu skóry, jej odwodnienia, podrażnienia, zaczerwienienia.
Jeśli zauważysz objawy skóry odwodnionej koniecznie zadbaj o NAWILŻENIE. Zarówno Aby o spożywanie odpowiedniej ilości wody oraz o nawilżanie skóry poprzez stosowanie odpowiednio dobranych produktów. Poza nawilżeniem ważne jest aby zadbać o odbudowę płaszcza hydrolipidowego.
Co możesz zrobić w takiej sytuacji?
- Stosuj delikatne środki myjące, najlepiej emulsje
- Unikaj mydeł, alkoholu etylowego, produktów z retinolem czy kwasami
- Dbaj o fotoprotekcję
- Unikaj w miarę możliwości klimatyzowanych pomieszczeń
- Warto stosować nawilżacze powietrza
- Unikaj gadżetów do mycia i nie pocieraj nadmiernie skóry
- Stosuj kosmetyki odbudowujące barierę hydrolipidową – w składzie szukaj ceramidów, d-pantenolu, ektoiny, inuliny, witaminy E, ekstraktu z wąkroty azjatyckiej, beta-glukan 😊
- NAWILŻAJ!
Pamiętaj, że cała pielęgnacja powinna być dostosowana do aktualnych potrzeb skóry, do jej typu i podtypu. Retinol czy kwasy są super, ale czasem trzeba je odstawić, by odbudować barierę hydrolipidową, a następnie wrócić np. do retinolu i cieszyć się efektami 😊
Co do pielęgnacji – polecam postępować identycznie jak w przypadku skóry wrażliwej. Na pierwszym miejscu stawiamy na odbudowę płaszcza hydrolipidowego i nawilżanie, a następnie można wprowadzać kosmetyki o bogatszym w składniki aktywne składzie.
Czy Jelonkowe produkty sprawdzą się i w tym przypadku?
Jasne! Do mycia polecam emulsję, która świetnie się sprawdza w pielęgnacji każdego typu i podtypu skóry, również i w tym przypadku będzie dobrym wyborem. Tonik – git. Krem – wybierz idealny dla typu skóry. Serum – tu zdecydowanie wersja do cery odwodnionej, naczynkowej i wrażliwej. Krem pod oczy – kolejny mój ulubieniec od Jelonka <3 i polecam go zawsze!
Pamiętajcie, odwodnienie to stan odwracalny i można sobie z tym poradzić. Jednak warto mieć też na uwadze typ skóry i wszystkie objawy, które towarzyszą 😊
Przyjemności!
P.
0 COMMENTS