Świąteczne drzewko „zero waste”

Wielu z Was pewnie już ma swoje drzewka przyozdobione, jednak tych wszystkich, którzy poszukują świątecznego poradnika „last minute” lub inspiracji na kolejne święta – zapraszamy do lektury 🙂

Na początek warto się zastanowić nad samym drzewkiem – jakie wybrać?

Oczywistym jest, że najbardziej ekologiczne jest drzewko żywe. Mamy obecnie kilka możliwości, z których możemy skorzystać:

  1. Wypożyczenie żywego drzewka – od pewnego czasu, można sięgnąć po tego typu rozwiązanie, które oferują firmy uprawiające drzewka. Dzięki temu możemy cieszyć się w domu żywym drzewkiem, które po świętach wraca do firmy, skąd je wypożyczyliśmy, gdzie dalej rośnie i się rozwija, i być może znów do nas trafi, przy okazji kolejnych świąt.

2. Zakup żywego drzewka w doniczce – pamiętajcie, że najlepiej zrobić to w szkółce drzewek, gdzie kupujecie takie drzewko wraz z gwarancją, że na wiosnę możecie je posadzić do ziemi w ogrodzie, lub lesie i jest wtedy bardzo duża szansa, że się ono przyjmie i będzie dalej pięknie rosnąć.

Jeśli jesteście już posiadaczami drzewka wykonanego z plastiku – nic straconego, pamiętajcie jedynie, aby takiego drzewka po zakończeniu sezonu świątecznego nie wyrzucać, a zachować do kolejnych świąt i użyć go ponownie 🙂

Światełka choinkowe

Najbardziej ekologiczne są te ledowe, gdyż pobierają niewiele prądu. W przypadku światełek koniecznie pamiętajcie, aby przy okazji kolejnych świąt użyć je ponownie.

Bombki i inne dekoracje

Bardzo istotne jest, aby nasze dekoracje wykonane były z naturalnych materiałów, które łatwo poddać recyklingowi, czyli np. szklane, bawełniane, gliniane.

Ważnym aspektem, o którym należy pamiętać, to aby z roku na rok starać się używać tych samych ozdób. Tutaj bardzo pomocnym może się stać wybór takich ozdób, które wykonano z dobrej jakości materiałów, aby mogły nam służyć wiele lat.

Bardzo popularne obecnie są dekoracje wykonane z drewna, oraz takie wykonane z tektury. Tego typu ozdoby choinkowe można wykonać samodzielnie np. z dziećmi. Dzięki temu można pobudzić u dziecka wyobraźnię i twórcze myślenie.

Pamiętajcie, że to co powiesicie na Waszym drzewku zależy tak naprawdę tylko od Was.

Na drzewku można zawiesić min. jabłka, wysuszone pomarańcze, pierniki, cukierki. W takim przypadku pamiętajcie jedynie, aby pilnować swoich pupili 🙂

A jakie Wy macie pomysły na to, aby Wasze drzewko było „zero waste”?

Podzielcie się z nami Waszymi pomysłami 🙂

Shy Deer
Share:
0 COMMENTS